انتخاب راهبردی متریال قالب

انتخاب راهبردی متریال قالب

در تعیین متریال مناسب برای قالب، پرداخت قطعه، حجم تولید، ماده قطعه، زمان سیکل و جزئیات قالب همچون رزین قالب­گیری را درنظر بگیرید.

این قالب چند کویتی دقیق با استفاده از فولاد ۷-S برای قطعه انتقال دارو تولید گشته است

قالب­گیری موفقی ت­آمیز یک قطعه به چیزی ورای طراحی قطعه نیاز دارد. قالب­ گیری موفقیت ­آمیز قطعه به قالب باکیفیت نیاز دارد. کار کردن با تیمی که دانش وسیعی درباره­ی مواد قالب دارد تضمین خواهد کرد که محصول نهایی طبق بودجه­بندی و به موقع حاصل می­شود.

قالب­ ها به موادی نیاز دارند که قابلیت تحمل شوک حرارتی، رزین­ های ساینده، جزئیات قطعه، مولفه ­های متحرک قالب و سیکل­ های حرارتی را داشته باشند. انتخاب نادرست متریال قالب ممکن است به ساییدگی، تاب برداشتن، فرو رفتگی، زمان­ های کند سیکل و خستگی فولاد[۱] منتهی شود که به فرسایش زودرس، شکست و فرسایش فولاد[۲] در اطراف گیت (یا شکاف گیت[۳]) منجر خواهند شد.

درنظرگیری پرداخت قطعه، حجم تولید، ماده قطعه، زمان سیکل و جزئیات قطعه همچون رزین قالب­گیری، نوع گیت، تلرانس­های پرینت[۴]، الزامات پرداخت و شکل قطعه هنگام تعیین ماده مناسب برای قالب حائز اهمیت می­باشد. درک ترکیب یک قطعه و استفاده­ های کلی صنعتی از مواد معین به فرایند انتخاب کمک کرده و تضمین می­کند که تیم به بهترین تصمیم درباره­ی کارگاه خود برای تولید قطعه­ی عالی خواهد رسید.

فولاد ضد زنگ به دلیل مقاومت آن در برابر خوردگی[۵]، سختی و قابلیت پرداخت در قالب­ گیری تزریقی پلاستیک مورد استفاده قرار می­گیرد. این فولاد در درجه ­های ۴۲۰ و ۴۴۰ یافت می­ شود که برای پروژه ­هایی مناسب می ­باشد که باید مواد خوردنده یا ساینده، قالب ­گیری با حجم کم و قطعات با تلرانس دقیق را تحمل کنند. قالب­ های قطعات شفاف معمولاً از فولاد ضد زنگ به دلیل قابلیت پرداخت آن ساخته می­شوند.

هنگام تعیین متریال مناسب قالب درنظرگیری جزئیات قالب همچون رزین قالب­گ یری، نوع گیت، تلرانس ­های پرینت، الزامات پرداخت و شکل قطعه حائز اهمیت می ­باشد.

سختی، استحکام تراکمی و قابلیت ماشین­ کاری از ویژگی­ های کلیدی ۱۳H و ۷S می ­باشند. مشخصات این فولاد­ها در طول زمان فرمول­ بندی شده­ است تا ترکیب­ های متالورژی مناسبی برای تحمل شیشه­ ی ساینده یا مواد معدنی پرشده[۶] داشته باشند و کار طولانی بر روی یک میلیون قطعه (یا بیشتر) را تحمل کرده و پرداخت مناسب کویتی را حفظ کنند. این دو نوع فولاد معمولاً در کویتی­ ها، ماهیچه­(کور) ها[۷]، کویتی های[۸] نواحی کوچک­تر، قالب­ های با کاویتاسیون بالا که به افزایش طول عمر قالب نیاز است، پروژه­ های شامل مواد ساینده و قطعات با پرداخت بالا مورد استفاده قرار می­گیرند.

یک نوع دیگر فولاد که به طور رایج در کویتی ­ها و ماهیچه­ ها مورد استفاده قرار می­گیرد، ۲۰P است. این فولاد به طور کلی به دلیل در دسترس بودن آن در اندازه­ های بزرگ­تر برای قالب­­ های بزرگ و برای پروژه ­هایی مورد استفاده قرار می­ گیرد که امکان طول عمر کوتاه­ تری برای قالب فراهم می­ کنند. فولاد ۲۰P دارای سختی راکول RC 36-28 است که ماشین­کاری آن را ساده کرده و به عملیات حرارتی ثانویه­ نیاز ندارد. با این حال، فردی که به دنبال جلوگیری از آسیب زودرس قالب ناشی از خوردگی رزین است باید از پلاستیک­های بدون افزودنی­ های ساینده استفاده کند.

فلزاتی همچون مس بریلیوم، Ampcoloy و آلومینیوم نیز مورد استفاده قرار می­گیرند به خصوص هنگامی که نگرانی­ هایی درباره­ ی سرد سازی قابل وجود دارد زیرا این مواد دارای هدایت حرارتی بهتری در مقایسه با فولاد­های رایج قالب می­ باشند. نتیجه­ ی قالب­ هایی که به درستی سرد نشده ­اند، تاب برداشتن، فرورفتگی و زمان­های طولانی سیکل می­باشد که همه­ ی آن­ها در نهایت ممکن است هزینه­ ی پروژه را افزایش داده و اتمام آن را به تأخیر بیندازند. هدایت حرارتی بهتر به معنای فرایند سردسازی با بازده بیشتر، زمان­های سریع­تر سیکل و ارتقاء کیفیت قطعه می­باشد.

————————————————–

[۱] Steel fatigue

[۲] Steel erosion

[۳] Gate washout

[۴] Print tolerances

[۵] Corrosion resistance

[۶] Mineral-filled materials

[۷] Cores

[۸] Inserts

منبع : اینترنت

برگردان : ایران ملد