ابزار آلات و تجهیزات تراش– بخش سوم

ابزار آلات و تجهیزات تراش– بخش سوم

ابزارگیر و پایه ابزار

ابزارگیرهای ماشین تراش به گونه ای طراحی شده اند که نوک ابزار را به صورت ایمن و صلب با یک زاویه ای ثابت برای ماشین کاری مناسب قطعه کار نگه دارند.( شکل ۱۴-۳). ابزارگیرها برای کار بر روی انواع مختلف پایه های ابزار که بر روی آن سوار می شوند طراحی شده اند.‌ برای به کارگیری ابزارهای تندبُر در موارد مختلف ابزارگیرها در انواع گوناگونی ارائه شده اند.‌ این ابزارگیرها بر روی پایه های ابزار دوار که قابل عرضه بر روی هر موتور تراشی هستند، مورد استفاده قرار می گیرند.(شکل ۱۵-۳). این پایه های ابزار شامل پایه، پیچ ، واشر، حلقه ضامن، انگشتی است که در شیار T شکل پایه مرکب ثابت می شود.

 

3-14

3-14

3-15

3-15

ابزارگیرهای استاندارد یک شیار مربعی برای گرفتن  ساقه فولادهای ابزار تندبر دارند.‌ ساقه­ های  ابزار می توانند ۱۰٫۴ ، ۱۳٫۱، ۶٫ ۹ سانتی متر و بزرگتر و  با اشکال مختلف برای همه تولیدکنندگان مدل های  ابزارگیرها، تولید شوند. بعضی از ابزارگیرهای استاندارد فولادهای ابزار عبارتند از : ابزارگیرهای مستقیم، ابزارگیرهای سرکج  راست و چپ، ابزارگیرهایی با شیب صفر طراحی شده برای ابزارهای کاربیدی مخصوص. سایر ابزارگیرها برای محکم بسته شدن در پایه های ابزار دوار عبارتند از مستقیم ، ابزارگیرهای راست و چپ جرئی، ابزارگیرهای آج زنی، ابزارگیرهای سوراخ تراشی،  و ابزارگیرهای برنده های پیچ های مخصوص.

3-183-163-17

 

پایه های ابزار تارتی یک بلوک چرخان  است که می تواند بسیاری از ابزارها و ابزارگیرها را در خود نگه دارد.‌ هر ابزار برش می­تواند به سرعت بچرخد و در موقیعت برش قرار گیرد و با استفاده از دسته مربوطه محکم گردد. ابزارگیرهای تارتی برای عملیات تولید با سرعت بالا به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات نگه دارنده قطعه کار

ابزارهای بسیاری مانند سه نظام، گیره فشنگی، صفحه نظام، صفحه محرک، ماندرل و مرغک ها برای نگه داری و حرکت قطعه در زمان ماشین کاری بر روی ماشین تراش استفاده می شوند.‌ اندازه و شکل قطعه ای که قرار است ماشین کاری شود و عملیات مخصوصی که باید روی قطعه انجام شود تعیین می کند که کدام یک از دستگاه های گیرنده قطعه کار برای این عملیان بهترین است.‌ یکی دیگر از مواردی که لحاظ می شود مقدار دقتی است که قطعه باید داشته باشد چون بعضی از دستگاه های گیرنده قطعه از سایرین با دقت تر اند. دقت های عملی برای بعضی از دستگاه های گیرنده قطعه که مرسوم تر اند در زیر آمده اند.‌

سه نظام مارپیچی اونیورسال معمولا دارای ۳ فک است که همزمان با چرخش پینیون تنظیم حرکت می کنند. مزیت سه نظام مارپیچ انیورسال این است که هم مرکز کردن قطعه در عملیات تراشکاری متحدالمرکز آسان است. این سه نظام ها به دقت سه نظام های مستقل نیستند ولی اگر در موقعیتی مناسب بسته شوند میتوانند قطعه کار را در ۰٫۰۵ تا ۰٫۰۷ میلیمتر انحراف هم مرکز کنند. فک ها در داخل سه نظام بوسیله صفحه مارپیچ یا مارپیچ –پیچی در یک زمان حرکت داده میشوند.‌ فک ها در داخل مارپیچ رزوه دارند و با یک فاصله یکسانی با حرکت پینیون تنظیم به سمت داخل یا خارج حرکت میکنند. از آنجایی که فک ها به طور جداگانه بر روی مارپیچ تراز شده اند نمی توانند معکوس شوند.‌بعضی از تولید کننده ها دو مجموعه فک ارائه کرده اند یک مجموعه برای قطعات داخلی و دیگری برای قطعات خارجی. سایر تولیدکنندگان فک ها را دو تکه میسازند بنابراین برای  بیرون و یا گرفتن سطح ممکن است معکوس شوند . که میتوانند تعویض شوند.‌ سه نظام های مارپیچ انیورسال برای گرفتن و هم مرکز کردن قطعات دایره ای و یا شش گوشه به صورت خودکار به کار میروند. داشتن فقط سه فک نمتواند برای گرفتن موثر قطعات مربعی و هشت وجهی و قطعات نامنظم مورد استفاده قرار گیرند.

 

3-19

3-19

نظام­ های مستقل شکل ۱۹-۳ که معمولا دارای چهار فک هستند که به صورت مستقل بوسیله پیچ های تنظیم بر روی سطح نظام تنظیم شده اند. سطح نظام توسط دایره های هم مرکز برای تراز کردن اولیه فک ها برای زمانی قطعات گرد را مهار میکنند، حکاکی شده است. تنظیمات نهایی بوسیله چرخاندن آرام  قطعه کار با دست و اندازه گیری هم مرکزی آن با استفاده از ساعت اندازه گیری انجام می شود.‌ فک ها دوباره به مقدار لازم برای تراز کردن قطعه کار در یک تلرانس مجاز تنظیم می شوند.

فک های مستقل ممکن است مانند آنچه که توضیح داده شد بسته شوند یا به صورت معکوس در جهتی مخالف، بنابراین قطعه کار میتواند به هر دو صورت داخلی و یا خارجی بسته شود.‌

فک های مستقل بسته به نوع عملکرد فک ها میتوانند برای گرفتن قطعات مربعی، داره ای ، هشت وجهی و یا اشکال نامنظم به صورت هم مرکز یا خارج از مرکز استفاده شوند.‌ بدلیل تطبیق پذیری و کیفیت خوب تنطیمات نظام های مستقل معمولا برای نگه داشتن  و گرفتن قطعات با اشکال عجیب و غریب که باید با دقت بسته شوند مورد استفاده واقع میشوند.‌ نظام های ترکیبی ویژگیهای سه نظام های انیورسال مارپیچ و نظام های مستقل را با هم دارند و میتوانند سه و یا چهار فک داشته باشند. فک ها میتوانند به صورت همزمان در یک مارپیچ برای هم مرکزی اتوماتیک قطعه و یا به صورت جداگانه بوسیله پیچ های تنظیم جدا حرکت کنند.

سه نظام مته شکل ۱۹-۳ یک سه نظام کوچک انیورسا است که هم روی اسپیندل سر دستگاه و هم روی مرغک دستگاه برای گرفتن مته های راست ساقه، برقو، قلاویز و قطعات با قطر کوچک استفاده می شود.‌ سه نظام مته سه یا چهار فک فولادی سخت شده دارد که با یکدیگر و یا جداگانه بوسیله غلاف ( بوش ) مخروطی قابل تنظیم هستند. سه نظام مته قابلیت هم مرکزی ابزاالات و قطعات با قطر کم را تا ۰،۰۵ و ۰،۰۷ را  اگر خوب محکم شوند دارند.‌

منبع : اینترنت
برگردان : ایران ملد