مقدمه ای بر ماشین های افزار

 • مقدمه ای بر ماشین های افزار
  به هر طرف که نگاه کنید قطعاتی مشابه را خواهید دید . قطعات و اتصالات روشنائی رادیورتورها وسایل آشپزخانه یا لوازم منزل .
  هر اتومبیل از صدها قطعه تشکیل شده است .این فهرست را میتوان مرتبا ادامه داد .قطعات رادیو و تلویزیون همینطور موشکها هواپیماها قطارهاو را میتوان به انها اضافه کرد کلیه ی قطعاتی که در ساخت و تزئین ساختمانها مورد استفاده قرار می گیرند .و حتی سازه های عظیم فولادی و غیره و در کل انچه از مصنوعات بشری که به چشم می ایند همه و همه به کمک روش های ساخت و تولید مبتنی بر تکنولوژی و علم نوین ساخته و تولید شده اند
  همه ی موارد فوق ازتغییرمواد خام مختلف، سرهم شدن انها طی فرایندهای متفاوتی که انها را ساخت مینامیم بدست امده اند .ساخت در مفهوم وسیعش فرایند تبدیل مواد خام به محصولات مورد نظر است .
  منظور از تولید کل فرایند فراوری و ساخت تعداد انبوهی از یک قطعه کار شامل طراحی براورد ابزار مواد خام ماشین الات وفرایندهای تولید است .تتولید در ساخت تعداد انبوهی از قطعات معنی می یابد نه در ساخت تعدادی محدود .
  ابزار و مواد خام مورد نیاز برای ساخت توامان و با توجه به طراحی های انجام شده و مقاومت مورد نیاز و کارائی مورد انتظار از قطعه انتخاب می شوند در این راستا از علومی چون شیمی علم مواد وغیره استفاده ی وسیعی میشود .
  بخش وسیعی از مطالعات رشته ی ساخت و تولید به بررسی ماشین الات و تجهیزات مورد استفاده در فرایندهای ساخت قطعات تحت عنوان ماشین ابزار یا ماشین افزار اختصاص می یابد به عبارت دیگر شناخت ماشینهای ابزار مورد استفاده اجزا وطرز کار قسمت های مختلف روش تولید قطعه توسط انها و سعی در رفع اشکالات و محدودیتهای ماشینهای افزار و تکمیل این دستگاه ها و تجهیزات از مهم ترین موارد پرداخته شده در ساخت و تولید میباشد .
  در گسترش ماشین الات و ابزارهای مورد استفاده در ساخت قطعات میتوان ابزارهای دستی مثل سوهان واره و تا دستگاه های پیشرفته ماشینکاری به کمک کامپیوتر CNC را نام برد .
  در کنار این ماشینهای افزار سیستم هائی چون هیدرولیک و پنو ماتیک و سیستم های ساخت به کمک شبکه های کامپیو تری برای کم کردن محدودیتها افزایش سرعت و بهره وری در تولید قطعات کاربرد فراوان دارند .

ابتدای صفحه


منبع: