چگونه بهترین ابزار را برای انجام تعمیر و دوباره کاری انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین ابزار را برای انجام تعمیر و دوباره کاری انتخاب کنیم؟

انتخاب ابزار مناسب برای ماشین‌ کاری فلزات سخت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

ابزارهایی که در تعمیر و دوباره کاری استفاده می شوند می‌ بایست همان مشخصات مربوط به قالب‌ های اولیه‌ ای که تولید می‌ شوند را داشته باشد. تنها تفاوت موجود تفاوت در شرایط ماده‌ای است که می‌ خواهد ماشین کاری شود. سرعت دوران، سرعت براده برداری و پارامترهای ماشین کاری هستند که نیاز به تنظیم دارند و تنظیم این پارامترها نیز وابسته به شرایط و میزان سختی جوش می‌ باشد.

 در حالت کلی سه نوع طراحی برای ابزارهای ماشین کاری وجود دارد:

۱- ابزار برش با انتهای گرد (ball end)
۲– ابزار دارای شعاع کنج (دماغه‌گاویbull nose)
۳– انتها مربعی

انتخاب اول در ماشین‌ کاری فلزات سخت، فرز کاری با ابزار برش انتهای گرد می‌ باشد. از این ابزار می‌ بایست در عملیات ماشین‌کاری فلزات نا صاف و یا در عملیات پرداخت سطوح استفاده می‌ شود. شعاع انحنای بزرگ این ابزار باعث از بین بردن نیرو و گرمایی می شود که توسط ابزار در فرآیند ماشین‌ کاری فلزات سخت، در سرعت دوران بالا  و سرعت براده برداری بالا تولید می‌ شود.

اگر قطعه نیاز به انجام عملیات بر روی سطحی بزرگ و یا روی قسمت کفی داشته باشد، ابزارهای دارای شعاع کنج بعد از خشن‌ کاری توسط ابزار گرد می‌ توانند مناسب می‌ باشد. این نوع ابزارها دارای شعاع انحنای بزرگ نمی‌ باشند؛ بنابراین، قابلیت اتلاف گرما و نیرویی خیلی خوبی مثل ابزار نوع گرد ندارد.

ابزارهای مربعی را فقط می‌ بایست بعد از ابزارهای گرد و ابزارهای شعاع کنج استفاده کرد، یعنی بیشینه مقادیر مواد از قطعه باید جدا شده باشد تا بتوانیم از ابزارهای مربعی استفاده کنیم.

گوشه‌ های تیز ابزار مربعی به عنوان نقطه‌ای کانونی برای تجمیع نیرو و گرما عمل می‌ کند و همین موضوع سبب ایجاد تراشه و چسبیدن براده به ابزار می‌ شود. تنها زمانی از ابزارهای فرز مربعی استفاده می‌ شود که در ساخت قطعه نیاز به ایجاد گوشه تیز در کف و یا دیواره قطعه وجود داشته باشد.

سفتی ابزار به عنوان یکی از پارامترهای مهم است که می‌بایست مورد مطالعه قرار گیرد. در ابزارهایی که دارای قطر ابزار کم می‌ باشند می‌ بایست بخش ساقه و بدنه ابزار بسیار بزرگتر از قطر ابزار باشد (شکل ۱).

چگونه بهترین ابزار را برای انجام تعمیر و دوباره کاری انتخاب کنیم؟

شکل ۱

این موضوع سبب افزایش مقدار سختی ابزار برش می‌ شود، که می‌ تواند به تولید سطحی با پرداخت مناسب شود و همین موضوع سبب افزایش عمر قطعات تولید شده خواهد شد.

انتخاب ابزار مناسب با کاربرد بسیار مهم می‌ باشد و اهمیت بسیار زیادی دارد. برای مثال، بعضی از ابزارهای ماشین کاری که در ماشین کاری قالب‌ ها می‌ تواند مورد استفاده قرار گیرد، دارای سطوحی با ۸ گوشه می‌ باشند. هنوز هم در پروسه تولید در کارخانه‌ ها، تنظیم این زوایا بسیار ساده است و می‌ تواند سریع انجام شود.

اگر قطعه دارای طرحی با سه درجه آزادی باشد، می‌ توان ابزار را با درجه آزادی ۲½ تنظیم کرد. در حالت عمومی، درجه آزادی ابزار می‌ بایست نیم درجه از قطعه اصلی و تمام شده کمتر باشد. این نیم درجه در شرایط که ابزار را کاملا قوی نگه می‌ دارد، لقی کافی برای انجام تراش را ایجاد می‌ کند (شکل ۲).

چگونه بهترین ابزار را برای انجام تعمیر و دوباره کاری انتخاب کنیم؟

شکل ۲

علاوه بر این، ابزار نباید بیشتر از حد مورد نظر از گیره بیرون باشد. اگر ماشین کاری دیواره صاف مد نظر باشد، می‌ توان از یک باریکه (neck) برای تقویت ماشین کاری استفاده کرد (به شکل ۳ مراجعه کنید).

چگونه بهترین ابزار را برای انجام تعمیر و دوباره کاری انتخاب کنیم؟

شکل ۳

 هر دو روش از شعاع برش کم استفاده می‌ کنند تا بتوانند عمق برش بیشتری ایجاد کنند.

منبع : Mold Making Technology
ترجمه : ایران ملد