اخبار عمومی

تداوم رشد قیمتی محصولات پلیمری

تداوم رشد قیمتی محصولات پلیمری

افزایش بهای دلار و رسیدن این شاخص به بهایی بالاتر از ۴ هزار و ۲۰۰ تومان طی هفته گذشته چشم‌انداز افزایشی قیمت‌های پایه محصولات پلیمری را رقم می‌زد. با اعلام قیمت‌های پایه این انتظار تحقق یافت و شاهد افزایش متفق‌القول همه گرید‌های محصولات پلیمری بودیم. این شاخص در روز گذشته افزایشی ۳/ ۱ درصدی را نسبت به هفته قبل تجربه کرد و با قیمت ۴ هزار و ۱۶۴ تومان کار خود را دنبال کرد. تحلیل کارشناسان از بازار این شاخص حاکی از توقف بهای دلار پس از تجربه تاریخی این شاخص و گشتن از مرز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی است. آنها علت را جلوگیری از سفته‌بازی و فروکش کردن هیجانات در این بازار‌ها می‌دانند.

البته این در حالی است که به گفته برخی از کارشناسان این بازارها پیش‌بینی از روند فزاینده دلار جهانی همراه با تداوم رشد تقاضا دو بازوی حمایتی از رشد نرخ دلار در روزهای پیش‌رو هستند.   در طرف دیگر نگاهی به بازار طلای سیاه به‌عنوان دیگر شاخص تاثیر‌گذار در تعیین قیمت‌های پایه این مهم را می‌رساند که بالا ماندن بهای این کالای استراتژیک هم عامل دیگر این افزایش قیمت است. البته این در حالی است که قیمت این محصول طی هفته گذشته با کاهش قیمتی هر‌چند کم طی هفته گذشته همراه بود. نفت خام برنت با کاهشی ۶۷/ ۰ درصدی طی هفته گذشته همراه شد و در لحظه تنظیم این گزارش با بهای ۵۷ دلار و ۳۴ سنت همراه شد و نفت خام آمریکا هم همین منوال را در پیش گرفت و با کاهشی ۷۵/ ۱ درصدی طی هفته گذشته همراه و دست‌آخر در لحظه تنظیم این گزارش رقم ۵۷ دلار و ۳۴ سنت را به خود اختصاص داد.  به گفته تحلیلگران این بازار‌ها بهای نفت در واکنش بازار به رشد شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا کاهش یافت اما تحت‌تاثیر تمدید توافق کاهش تولید جهانی که هفته گذشته تصویب شد. شرکت BMI Reaserch در یادداشتی اعلام کرد میزان رشد تولید آمریکا و میزان رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۸ همچنان از ابهامات عمده به‌شمار می‌روند. اوپک به میزان فزاینده‌ای تلاش می‌کند تا بازار را مدیریت کند. بر اساس گزارش رویترز، توافق اخیر به تولیدکنندگان امکان می‌دهد در صورت محدود شدن عرضه در بازار، زودتر از موعد به کاهش تولید پایان دهند. مقامات روسیه ابراز نگرانی کرده‌اند که تمدید کاهش تولید ممکن است شرکت‌های نفت شیل آمریکا را به افزایش بیشتر تولید تشویق کند.

 رصد جدول قیمتی دفتر پایین دست شرکت ملی پتروشیمی

با توجه به جدول قیمتی، بیشترین رشد قیمتی مختص دو گرید محصول SBR است که گرید ۱۷۱۲ این محصول با رشدی ۷/ ۵ درصدی به نسبت هفته گذشته رشد را تجربه کرده و نهایتا قیمت ۵۷ هزار و ۶۲ ریال را به خود اختصاص داده و این در حالی است گرید ۱۵۰۲ این محصول که شرایطی مشابه را تجربه کرده است با افزایشی ۴/ ۵ درصدی نسبت به هفته گذشته همراه شد و دست‌آخر بهای ۶ هزار و ۹۰۰ ریال را به خود اختصاص داد.نکته قابل‌توجه درخصوص این محصول کاربرد آن در تولید محصولات خاص با تکنولوژی‌های بالاست که این ویژگی باعث آن است که این محصولات تحت تاثیر آنچنانی نوسانات جهانی قرار نگیرند و قیمت‌گذاری بیشتر با توجه به تقاضای این محصول انجام شود. پلی‌استایرن ۱۵۴۰ با رشدی ۴ درصدی نسبت به هفته گذشته قرار گرفت و با بهای ۶ هزار و ۴۸۷ ریال اعلام قیمت شد.

منبع : خبرگزاری دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط

نظر خود را بگذارید

*

code

© 1385 - کلیه حقوق این مجموعه طبق قوانین متعلق به پایگاه اطلاع رسانی قالب و قالبسازی (ایران ملد) می باشد و هر گونه استفاده از محتوای سایت فقط با درج لینک و ذکر منبع مجاز می باشد.طراحی سایت توسط فراکارانت