بهبود آرام تقاضا در آستانه بهار

بهبود آرام تقاضا در آستانه بهار

افت بیش از ۱۰۰ تومانی فلز سرخ طی معاملات روز گذشته بورس کالای ایران نسبت به هفته‌ گذشته موجب بهبود روند تقاضای معامله‌گران شد. روز یکشنبه دوم اسفند‌ماه ‌رینگ محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران شاهد عرضه بیش از ۲۴ هزار و ۶۰۰ تن انواع فلز سرخ بود که از این مقدار ۲ هزار تن آن به مفتول و ۲ هزار و ۵۰۰ تن آن به کاتد مس شرکت ملی مس اختصاص داشت که نسبت به آخرین معامله کاهش ۸۷ درصدی قیمت را تجربه کرد. در این روز مس مفتول نسبت به هفته گذشته افت بیش از ۱۴۲ تومانی را تجربه کرد، در حالی که کاتد ملی‌ مس با کاهش بیش از ۱۲۵ تومانی در هر کیلو رو‌به‌رو شد. از دیگر محصولات عرضه شده شرکت ملی صنایع مس ایران در این روز می‌توان به ۲۰ هزار تن انواع مس کم‌عیار، ۱۴۰ تن سولفور مولیبدن و ۱۸ تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان، ۲۷۰ تن مس مفتول را راهی تالار معاملات کرد.

بر این اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت ۱۵ هزار و ۴۸۳ تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته کاهش ۱۲۵ تومانی را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول ۲ هزار و ۵۰۰ تن بوده درحالی‌که میزان تقاضا ۲ هزار و ۲۸۰ تن ثبت شد. همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت ۱۶‌هزار و ۲۲۸ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین معامله، افت ۱۴۲ تومانی را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول ۲ هزار تن بوده است، درحالی‌که تقاضاکنندگان خواستار ۶۰۰ تن از این محصول بوده‌اند. مفتول مس شرکت دنیای مس کاشان نیز در این روز با قیمت پایه ۱۶ هزار و ۲۸۳ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته، کاهش ۱۴۲ تومانی را در هر کیلو تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول ۲۷۰ تن بود که با میزان تقاضا برابری می‌کرد. به گفته کارشناسان بازار فلزات پایه اصلی‌ترین عامل تقاضای فلز سرخ در معاملات روز گذشته بورس کالا به ویژه برای محصولات کاتد ملی مس و مفتول شرکت دنیای مس کاشان علاوه بر کاهش عرضه این محصولات در بورس کالا و کمبود آن در بازار آزاد، انتظار برای افزایش قیمت این محصولات طی هفته آینده بود. میانگین قیمت مس طی هفته گذشته در بورس فلزات لندن کاهشی بود، اما این در شرایطی است که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد قیمت این فلز سرخ طی هفته جاری با توجه به انتشار اخباری مبنی بر بهبود بازار جهانی رو به رشد خواهد بود.

این سومین هفته متوالی بود که مس در بازار داخلی و بورس کالای ایران روندی کاهشی را دنبال می‌کرد، چراکه براساس آمار معاملاتی مس در هفته اول بهمن ماه بیشترین تغییر مثبت را به ثبت رسانده بود و از آن زمان به بعد کاهش چشمگیر خود را آغاز کرد. کارشناسان دلیل اصلی روند کاهشی کاتد مس در بازار داخلی و بورس کالای ایران را افت میانگین هفتگی بهای جهانی فلز سرخ عنوان کردند و معتقدند این کالا در اثر تقویت ارزش دلار و عملکرد منفی تولید کارخانه‌های چین احتمالا تا پایان ماه فوریه نوسانات اندکی را تجربه کند. در حال حاضر مفتول مس در بازار آزاد با قیمت ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان در هر کیلو به فروش می‌رسد که نسبت به‌ روز گذشته کاهش ۲۰۰ تومانی را در هر کیلو داشته است. البته در حال حاضر تفاوت قیمتی این فلز در بازار آزاد و بورس کالای ایران ۲۰۰ تومان است که به گفته برخی کارشناسان حوزه فلزات پایه همچنان خرید از بورس کالای ایران برای تولید‌کنندگان صرفه اقتصادی دارد و همین امر موجب شده تقاضا برای این فلز در معاملات بورس کالای ایران نسبت به هفته‌های اخیر اندکی بهبود یابد. به‌صورت سنتی اغلب ماه پایانی هر سال روند تقاضا نسبت به ماه‌های دیگر به دلیل افزایش قیمت‌ها در سال جدید افزایش می‌یابد، اما این درشرایطی است که اطمینان از رشد قیمت‌های جهانی نیز وجود داشته باشد.

افت قیمت مس در بازارهای جهانی که از ماه سپتامبر شدت گرفته است، اکنون اندکی ملایم‌تر شده و این فلز سرخ افزایش اندکی را تجربه کرده، به‌طوری که مس در بورس فلزات لندن طی روز جمعه به ۴ هزار و ۵۹۰ دلار در هر تن رسیده است. به عقیده تحلیلگران بازار جهانی فلزات پایه دو عامل اساسی بر روند رشد قیمت فلز سرخ طی هفته آینده موثر خواهد بود، یکی از آنها افزایش مجدد تقاضای چین در بازارهای کالایی و اثر دوم جهت‌گیری کاهشی طلای سیاه است، این در حالی است که بر‌اساس پیش‌بینی برخی دیگر از ‌تحلیلگران بهای نفت احتمالا در بلند‌مدت به روند صعودی خود ادامه خواهد داد، بنابراین انتظار می‌رود فلز سرخ تغییر مسیر دهد و روند رو‌به رشدی را تجربه کند.

 منبع : خبرگزاری دنیای اقتصاد