افت چشمگیر معاملات فولاد در بورس

افت چشمگیر معاملات فولاد در بورس

با آنکه فصل خرید و فروش محصولات فولادی به واسطه گرم‌تر شدن هوا و انتظار برای افزایش ساخت و سازهای مسکن آغاز شده، اما بازار آهن تکاپو و تحرک چندانی در مقایسه با سال گذشته ندارد. این روزها در حد برطرف‌سازی نیازهای روزانه، مقاطع ساختمانی از بازار خریداری می‌شود و معامله‌گران تمایلی به پر کردن موجودی انبارها از خود نشان نمی‌دهند.

در این میان قیمت ‌برخی محصولات فولادی مانند میلگرد نیز بنا به کاهش حجم خریدها و تاکید اغلب فعالان بازار مبنی بر به کف رسیدن قیمت‌ها راه ثبات نسبی و عدم نوسان محسوس را در پیش گرفته است و در بازار مقاطع ساختمانی تنها تیرآهن است که از روزهای ابتدایی بازگشایی بازار فولاد در سال جاری اغلب با رشد نسبی قیمت روبه‌رو شده است.
روز گذشته نیز در بازار محصولات فولادی قیمت میلگرد ساخت شرکت‌های خصوصی و فولادسازان بزرگ با ثبات نسبی همراه شد و تنها قیمت تیرآهن اعم از شاخه‌های سبک و سنگین افزایش حداکثر تا ۴/ ۰ درصدی را تجربه کرد.
در بورس کالا نیز تنها عرضه‌کننده رینگ فولاد ذو‌ب‌آهن اصفهان بود که با ارائه دو سبد میلگرد در مبادلات این روز تالار صنعتی حضور یافت.
این شرکت سلف ۸۸ تن سبد میلگرد گرید A3 در سایزهای ۱۲، ۱۴ و ۲۲ را با نرخ هر کیلو ۱۴۵۰ تومان ارائه کرد که عرضه‌ای به سفارش مشتری بود. در عین حال ذوب‌آهن سبد میلگرد طول کوتاه در سایزهای ۱۲ تا ۳۲ را نیز با قیمت پایه ۱۲۳۰ تومان در هر کیلو به تابلو آورد که در حجم ۶ هزار تن اما با قیمت پایانی ۱۱۸۰ تومان خریداری شد. از ابتدای سال تاکنون در بورس کالای ایران بالغ بر ۹۵۶ هزار و ۴۹۷ تن انواع فولاد با محوریت شرکت‌های ذوب‌آهن اصفهان، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و فولاد هرمزگان عرضه شده و حجم مبادله این محصولات نیز ۸۵۴ هزار و ۱۶۳ تن به ثبت رسیده است.
این ارقام در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته حجم عرضه و معامله فولاد در بورس کالای ایران به ترتیب یک میلیون و ۳۲۱ هزار و ۲۱۶ تن و یک میلیون و ۵۶۹ هزار و ۳۷۰ تن بود. حجم عرضه و مبادله فولاد در بورس کالای ایران از ابتدای سال تاکنون به ترتیب با کاهش حدود ۲۸ و ۴۵ درصدی رو‌به‌رو شده که به خوبی گویای تداوم شرایط رکودی بازار مصرف و اقبال کم معامله‌گران به خرید محصولات فولادی از بورس کالای ایران است.
بازار فولاد در حالی که با رکود عمیق تقاضا برای سومین سال متوالی است که دست و پنجه نرم می‌کند، در برابر روزهای پرابهامی نسبت به آینده نیز قرار گرفته است. از یکسو جدی‌تر شدن بحث تدوین متن توافق جامع هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ و چشم‌انداز رفع تحریم‌ها در آینده‌ای نزدیک به صبر و انتظار خریداران بیش از پیش دامن زده است و از سوی دیگر اگر این رخداد به هر دلیلی منتفی شود، به نظر می‌رسد به دلیل کاهش درآمدهای نفتی دولت متاثر از کاهش قیمت نفت، چشم‌انداز تخصیص اعتبارات عمرانی و زیرساختی و از طرفی ارائه مشوق‌های خرید و ساخت مسکن با ابهام روبه‌رو خواهد بود که به‌تبع آن رونق واقعی بازار فولاد لااقل تا پایان امسال نیز تاحدود زیادی منتفی است.
به هر طریق با توجه به اینکه تولید فولاد در کشور روند رو به رشدی را در خلال سال‌های اخیر تجربه کرده و طبق برنامه‌ریزی‌ها این مسیر صعودی در آینده نیز ادامه خواهد یافت، لزوم تعریف بازارهای مصرف جدید برای محصولات تولید شده بیش از پیش پررنگ می‌شود.
با توجه به اینکه اگر حجم تقاضا نیز با ضریب فزاینده‌ای نسبت به زمان فعلی رشد کند باز‌هم حجم تقاضای داخل تکافوی میزان تولیدات و عرضه‌های فولادی را نخواهد کرد، بنابراین تمرکز و توجه به بازارهای صادراتی و تولید محصولاتی با قیمت و کیفیت مناسب و بازاریابی محصولات فولادی در بازارهای هدف اهمیت دوچندانی یافته که باید در برنامه‌ریزی‌ شرکت‌های فولادی این مورد بیش از گذشته مدنظر قرار گیرد.

منبع : خبرگزاری دنیای اقتصاد