رشد نسبی قیمت فولاد دوام می‌ آورد؟

به‌ رغم آنکه طی چند هفته و بعضا چند ماه گذشته روند قیمت‌ها و نوسانات بازار محصولات فولادی عمدتا نزولی و به سمت رکود بیشتر در حرکت بود، اما از ابتدای هفته گذشته و به خصوص از روز دو شنبه شاهد بهبود و رشد نسبی نرخ برخی آهن‌ آلات در سطح بازار و درب کارخانه‌ ها هستیم. بر این اساس قیمت میلگرد بعضی نوردکاران بخش خصوصی افزایش حداکثر ۱۰ تا ۲۰ تومانی را به ازای هر کیلو در بازار طی سه روز اخیر تجربه کرده است. کمااینکه برخی دیگر از مصنوعات فولادی نیز در حالی که تا دو هفته پیش با شیب نسبتا تندی در حال کاهش قیمت بودند، از اواسط  هفته با ثبات نسبی راهی بازارهای فروش شده‌ا ند که در این گروه می‌ توان به کالاهایی نظیر محصولات مفتولی، نبشی و ناودانی، لوله، قوطی، پروفیل و… اشاره کرد.

در این میان برخی فعالان بازار و معامله‌ گران نیز تفسیر ها و بعضا نظرات متفاوتی پیرامون چرخش چند روز اخیر قیمت‌ ها و پیش بینی تداوم یا عدم ادامه این روند در روز های آینده دارند. یکی از
آهن فروشان در گفت‌ و‌ گو با خبر نگار «دنیای اقتصاد» با اشاره به رشد نسبی قیمت‌ ها در بازار آهن گفت: افزایش قیمت‌ فولاد در چند روز اخیر صرفا بازار‌ گرمی است؛ چرا که حجم نقدینگی بسیار کم است و با آنکه قیمت‌ ها به‌ صورت دست ساخته به اصطلاح تکانی خورده‌اند، اما حجم تقاضا به نسبت قبل تغییر محسوسی نکرده و کماکان به میزان پایینی به بازار تزریق می‌شود. به این دلیل در نهایت پس از یک هفته بازار به روال گذشته خود برخواهد گشت.
یکی دیگر از معامله‌گران هم در این رابطه می‌گوید: طی چند ماه اخیر به دلیل رکود شدید معاملات و پیش‌بینی ادامه این روند در آینده، اغلب انبارهای آهن در سطح تهران و شهرستان‌ ها به نسبت دوران رونق بازار خالی بوده و آهن‌فروشان انگیزه چندانی برای پر کردن انبارها و دپوی کالا های فولادی نداشته‌ اند، در واقع هم عرضه‌ کنند‌گان فولاد و هم مصرف‌ کنندگان برای خرید دست نگه داشته بودند که تغییر مسیر بازار ناشی از به کف رسیدن قیمت محصولات فولادی به‌ طور قطع به گرم شدن معاملات و ادامه این روند تا پایان سال کمک کرده و خریداران را سرانجام راهی بازار خواهد کرد.
از سوی دیگر یکی از تجار هم معتقد است: روند مثبت قیمت‌ ها طی چند روز اخیر به سرعت فروکش می‌ کند؛ چرا که برخی بازارسازی‌ ها عامل آن بوده و در حال حاضر بازار و بورس کالا روندی خلاف هم را طی می‌ کنند، از این رو تنزل متناوب قیمت‌ های پایه در بورس کالا از سوی فولاد سازان بزرگ منجر به دوام نیاوردن رشد قیمت‌های بازار خواهد شد. به هر طریق در کنار تمامی این نظرات و پیش‌ بینی‌ های گوناگون آنچه مهم جلوه می‌ کند این است که تا هفته پایانی اسفند ماه، فولادسازان و آهن فروشان تنها سه هفته زمان برای فروش بخشی از محصولات دپو شده در انبارها و دریافت اندکی نقدینگی مورد انتظار دارند. تحت شرایطی که خطر واردات بدون تعرفه نیز حیات تولید کنندگان داخلی را تهدید می‌کند و به دلیل تداوم رکود در بازار فولاد بعید به نظر می‌ رسد شاهد جهش و تغییر خاصی در بازار طی این مدت باشیم، استراتژی فولاد سازان برای تصاحب بخش بیشتری از تقاضای مصرفی در این مدت گوناگون است.  به نظر می‌ رسد برخی تولید کنندگان سعی در گرم کردن بازار به کمک افزایش محسوس قیمت‌های اعلامی فروش طی چند روز گذشته و تداوم آن در روزهای آینده دارند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند کنار نشسته و تنها نظاره‌گر بازار باشند. این دسته اگر با استعلام قیمت نیز از جانب خریداران روبه‌رو شوند، نرخ‌های فروش را چندان تغییر نمی‌دهند و سعی می‌کنند با ثبات قیمت محصولات خود را در بازار بفروشند. بعضی دیگر اما در اندیشه فروش بیشتر محصولات تولیدی به کمک استراتژی کاهش قیمت هستند و در چند روز گذشته هم به خوبی نشان دادند که در بورس کالا یا بازار آزاد برای جلب نظر خریداران نرخ‌ها را تا جایی که امکان دارد تنزل خواهند داد.
به هر طریق متقاضیان فولاد نیز در مواجهه با تمامی این نوسانات قیمت‌ها، گویا عزم خود را جزم کرده‌اند تا زمانی که به‌صورت ادامه دار و جدی بهبود بنیادین پایه‌های بازار و رونق واقعی مبادلات را مشاهده نکرده‌اند، تنها به قدر نیاز از بازار فولاد خرید کنند و ریسک معامله سنگین محصولات فولادی را در شرایطی که تحولات فردای بازار به روشنی مشخص نیست و عمدتا با ابهام همراه است، به جان نخرند.
در حال حاضر نشانه‌های رونق بازار به علت رکود فعالیت‌های ساختمان‌سازی و استارت نخوردن پروژه‌های عمرانی جدید و از سویی رکود عمومی حاکم بر اقتصاد کشور (در کنار خطر واردات فولاد ارزان قیمت از سوی کشورهای دیگر) تا به آن حد کمرنگ و ضعیف است که نمی‌توان بهبود جریان مبادلات محصولات فولادی را تا سه هفته آینده چندان محتمل دانست. مگر آنکه در سال جدید با روشن شدن کارنامه و در واقع نتیجه مذاکرات چند ساله پرونده هسته‌ای ایران و اثرات آن در رفع یا عدم رفع تحریم‌ها، سرنوشت نوسانات قیمت نفت و بازخورد آن در بودجه کشور، تعیین تکلیف هدفمندی یارانه‌ها به دنبال حرف و حدیث‌ هایی که اخیرا پیرامون حذف یارانه ثروتمندان به دنبال آن است و سرانجام اعطای یارانه به بخش تولید و از سویی تصمیم وزارت صنعت در ارتباط با وضع تعرفه‌ ها و محدودیت‌ های وارداتی بر فولاد، دورنما و چشم‌ انداز عمومی صنعت فولاد کشور روشن شود تا با قطعیت بیشتری درخصوص رونق یا تداوم رکود معنادار آن در سال ۹۴ سخن گفت.

تحولات روز گذشته در معاملات فولادی‌ های بورس کالا
در حالی که بازار فولاد چند روزی است به سمت افزایش چراغ خاموش قیمت انواع محصولات فولادی حرکت کرده است، اما در بورس کالا مهمترین عرضه‌ کنندگان رینگ فولاد کماکان بر طبل کاهش قیمت‌ ها می‌کوبند که نظیر این اتفاق روز سه‌شنبه و درخصوص نرخ شمش فولاد ذوب‌آهن رخ داد.  به هر ترتیب روز گذشته تالار صنعتی و معدنی میزبان ذوب آهن و فولاد هرمزگان جنوب بود که حجم اندک عرضه انواع مقاطع ساختمانی از سوی ذوب آهن اصفهان جالب توجه بود.  این شرکت تیرآهن ۱۴ را با قیمت ۱۶۷۰ تومان در حجم ۱۱۰ تن روز گذشته فروخت. سبد میلگرد A3 در سایزهای ۱۲تا ۱۶ و ۱۲ تا ۲۵ را نیز به ترتیب با نرخ‌ های ۱۵۶۰ و ۱۴۳۰ تومان در حجم‌های ۴۷۰ و ۲۰۰۸ تن مورد مبادله قرار دارد. از طرفی این شرکت سبد میلگرد مخلوط را هم با نرخ‌ های متفاوت و در تناژ های گوناگون روز گذشته در معرض مبادله قرار داد و بزرگ‌ ترین معامله روی این محصول در حجم ۲۰۰۸ تن صورت گرفت و مابقی پایین‌ تر از این رقم بود. دیگر محصول ارائه شده از طرف
ذوب آهن سبد میلگرد و تیرآهن با نرخ ۱۶۷۰ تومان بود که به مقدار ۵۴۴ تن فرخته شد. در نهایت فولاد هرمزگان جنوب هم در این روز ۱۰ هزار تن تختال را در حالی که حجم عرضه ۶۰ هزار تن بود با قیمت ۱۳۸۰ تومان مورد مبادله قرار داد.

منبع:خبرگزاری دنیای اقتصاد