ضعف بازار فولاد و امید به بهبود

ضعف بازار فولاد و امید به بهبود

طی هفته گذشته میانگین قیمت محصولات فولادی روند نزولی روزهای گذشته خود را بازهم ادامه داد؛ به طوری که میلگرد ۱۹۷۰ تومانی به ۱۹۳۰ تومان کاهش پیدا کرد. متوسط قیمت تیرآهن در شاخه‌های سبک نیز از ۳۴۴ هزار تومان به ۳۳۸ هزار تومان و شاخه‌های سنگین این محصول از ۹۴۱ هزار تومان به ۹۳۱ هزار تومان تنزل یافت.همین روند کاهشی نرخ‌های بازار آهن بر قیمت شمش‌های وارداتی به کشور نیز اثر گذاشت و موجب شد در شرایطی که در بندر انزلی تعادل میان حجم عرضه و تقاضای این محصول تا حدودی برقرار بود، اما بازهم شمش ۱۸۴۰ تومانی به ۱۸۰۵ تومان کاهش یابد و در سمت دیگر شمش‌های موجود در بندر امام نیز با ۵۵ تومان ریزش قیمت در طول هفته گذشته، از میانگین ۱۸۰۰ تومان به ۱۷۴۵ تومان برسد.
امیدواری‌ها نسبت به آینده مذاکرات هسته‌ای ایران و انتظار برای کاهشی شدن قیمت‌ها و از سوی دیگر روند بسیار ضعیف و کم تحرک معاملات محصولات فولادی در بازار آزاد و بورس کالا به علت کشش پایین تقاضای مصرفی فولاد از جمله مهم‌ترین دلایل کاهنده قیمت‌ها در این هفته بودند و موجب شدند یکسری از تجار برای جلوگیری از کاهش بیشتر سود خود اقدام به فروش کالاهای موجود در انبار کنند.  برخلاف روند بازار اما معاملات بورس در هفته گذشته بدون تغییر قیمت بود و عرضه‌کننده‌ها تغییری در قیمت‌های پایه خود ندادند. در این میان خریداران نیز که متاثر از روند نزولی قیمت‌ها در بازار آزاد بودند آنچنان که باید از عرضه‌های رینگ فولاد استقبال نکرده و اغلب محصولات را بدون تقاضا گذاشتند. طی هفته گذشته ۲۰۶هزار و ۸۸۰ تن انواع مصنوعات فولادی در تالار صنعتی بورس کالا عرضه شد که ۱۳۴ هزار و۷۸۰ تن آنها، معادل ۶۵ درصد از کل حجم عرضه به فروش رسید. به هر ترتیب معامله‌گران معتقدند، مسیری که بازار فولاد در این هفته پیمود، به ناچار چشم‌انداز ضعیف و مبهمی از روزهای آینده معاملات محصولات فولادی را ترسیم کرد، اما خبرهایی که در ارتباط با حمایت از ساخت مسکن و پروژه‌های انبوه‌سازی منتشر شد نیز راه‌های اطمینان بخش و امیدارکننده‌ای از روند آتی معاملات فولاد را برای فعالان این حوزه رقم زد که اثرات آن در میان مدت آشکار خواهد شد.
هفته گذشته رئیس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس از راه‌اندازی صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان برای کمک به فعالان حوزه مسکن خبر داد و گفت: صندوق های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان با کمک به انبوه سازی و افزایش ظرفیت تولیدی در بخش مسکن و نهایتا پاسخگویی به تقاضای ایجاد شده در این بخش، ضمن فراهم آوردن امکان مشارکت عمومی و تجمیع سرمایه‌های کوچک این حوزه، به رونق دیگر صنایع مرتبط با مسکن کمک قابل توجهی می کنند. در همین حال وزیر راه و شهرسازی نیز در دیدار با تشکل‌های صنفی و حرفه‎ورزان گلستان با تاکید بر اینکه برای تولید انبوه مسکن باید از انبوه‎سازان حمایت شود، اعلام کرد: اگر بخش مسکن فعال شود بسیاری از بخش‎ها فعال خواهند شد، بنابراین امسال برای پیمانکاران برنامه‌های خوبی پیش‎بینی شده است و میزان طرح‎های پیمانکاری افزایش می‎یابد تا این فعالیت‌ها به رونق بیشتری برسند.
به هر طریق شاید در کوتاه‌مدت نمی‌توان انتظار رویداد خاص و رونق مورد نظری را در روند داد‌و‌ستد آهن‌آلات داشت، اما در ماه‌های پیش رو می‌توان امیدوار بود که اثرات واقعی تصمیمات اتخاذ شده در حوزه مسکن بر بازار فولاد عمل کند و تقاضای مصرفی واقعی وارد این حوزه شود.

 

منبع:خبرگزاری دنیای اقتصاد