شورای رقابت به بازار فولاد هم ورود می‌کند؟

در حالی که مدت‌ها است چالش تعیین قیمت خودرو بین شورای رقابت و خودروسازها حل‌و‌فصل نشده و به هیچ نتیجه مشخصی نرسیده است، رییس این شورا از احتمال ورود مجموعه تحت مدیریتش در قیمت‌گذاری فولاد نیز سخن به میان آورده است.

جمشید پژویان اعلام کرده شورای رقابت با همکاری دولت در هر بازاری که در آن انحصار وجود داشته باشد، وارد می‌شود و هیچ‌کس هم نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد.
این موضوع در حالی است که رییس اتحادیه آهن فروشان با رد وجود هرگونه انحصار در بازار فولاد بیان می‌کند: از آنجا که کارخانه‌های متعدد دولتی و خصوصی اقدام به تولید و توزیع آهن‌آلات در بازار و بورس کالا می‌کنند و از سوی دیگر واردات و صادرات هم بخش جدایی ناپذیر صنعت فولاد کشور است چگونه می‌توان آن را انحصاری قلمداد کرد؟ به گفته محمد آزاد، نحوه قیمت‌گذاری فولاد متفاوت از خودرو است؛ چرا که بسیاری از تولیدکننده‌های این صنعت محصولات خود را در تناژهای سبک و سنگین در بورس کالا عرضه می‌کنند. به علاوه بر اساس قیمت جهانی فولاد، نرخ ارز، هزینه‌های داخلی و خارجی کارخانه‌های تولیدکننده فولاد اعم از مواد اولیه، نرخ دستمزد نیروی کار، مالیات و مواردی از این دست، بهای اولیه مصنوعات فولادی تعیین می‌شود. وی ادامه داد: در بورس کالا بر پایه سیستم عرضه و تقاضا به این شکل که ۱۱۰۰ تن از آن محصول خاص عرضه شده و حداقل ۵۵۰ تن خریداری شود کشف نرخ صورت می‌گیرد که در نهایت با احتساب ۶ درصد مالیات بر ارزش افزوده، محصولات خریداری شده به دست متقاضیان می‌رسد.
آزاد خاطرنشان کرد: بررسی تابلوی معاملات بورس کالا خود بهترین موید بر عدم وجود انحصار در حوزه فولاد است. قیمت‌های آن نه تنها متناسب با بازار آزاد تعیین می‌شود. بلکه در مورد بسیاری از عرضه‌ها نیز شاهدیم برای خرید محصول ارائه شده رقابت صورت گرفته و قیمت‌های پایانی با افزایش غالبا چند درصدی نسبت به بهای پایه به دست خریداران می‌رسد در حالی که صنعت خودرو دارای چنین ویژگی‌هایی در بعد قیمت‌گذاری و توزیع محصول نیست.
وی افزود: طبیعی است که در شرایط تورمی قیمت‌ها در بازارهای گوناگون اعم از فولاد با روند افزایشی روبه‌رو شوند و در صورت نوسانات نرخ دلار با تاثیر پذیری روانی از تغییرات آن در جهت افزایش یا کاهش قیمت‌ها حرکت کنند، اما تمامی این موارد دلیل بر این نیست که بتوان قیمت بالای خودروهای داخلی را با کنترل دستوری قیمت‌ها در صنعت فولاد مهار کرد. آزاد تصریح کرد: درست است که بخشی از مواد اولیه کارخانه‌های خودرو سازی مربوط به محصولات فولادی از قبیل انواع ورق و قطعات است، اما از آنجا که صنعت فولاد انحصاری نیست به غلط و با کاهش دستوری قیمت محصولات آن، موجب ورشکستگی و بسته شدن بسیاری از کارخانه‌های تولیدکننده می‌شویم.
رییس اتحادیه آهن فروشان با بیان اینکه بسیاری از تولیدات داخلی فولاد از استانداردهای لازم برخوردار بوده و عموما بهتر از مشابه‌های خارجی هستند ادامه داد: صنعت فولاد در حال حاضر با چالش‌های بی‌شماری روبه‌رو است؛ چرا که تداوم چند ماه رکود، مشکل در تامین مواد اولیه و نوسانات گاه و بیگاه ارزی تولید کننده‌ها را در شرایط سخت تولیدی قرار داده که بهتر است دولت تمام توان خود را بر رفع مشکلات آنها قرار داده و زمینه‌های لازم را برای تقویت تولید فراهم سازد.
در همین حال روز گذشته باز هم شاهد افت بهای آهن‌آلات در بازار آزاد بودیم. در حالی که آزاد، کاهش نرخ دلار به حدود ۳۳۰۰ تومان را بی تاثیر در نزول قیمت‌های روز گذشته نمی‌داند، اما  معتقد است در حال حاضر تغییرات دلار تنها اثر روانی در بازار آهن دارد و اگر شاهد صعود قیمت آن نیز باشیم از آنجا که بازار با کمبود شدید نقدینگی به واسطه چند ماه رکود روبه‌رو است قیمت‌ها خواه نا خواه باز هم کاهش می‌یابند.
وی بیان می‌کند: قیمت‌ها به اصطلاح دیگر رمقی برای بالا رفتن ندارند؛ چرا که فروشنده‌ها برای تامین نقدینگی هم که شده حاضرند قیمت‌ها را از سطح فعلی باز هم پایین‌تر بیاورند. البته این شرایط برای تولیدکننده‌‌ها هم صدق می‌کند و آنها همچون صنوف آهن فروش به رغم بالاتر بودن قیمت تمام شده محصولات خود، قیمت پیشنهادی درب کارخانه را برای جلب مشتری، چند تومانی کاهش می‌دهند. از سوی دیگر روز گذشته بورس کالا شاهد دو عرضه در گروه محصولات فولادی بود. تیرآهن ۱۴ به میزان یک هزار تن از سوی مجتمع جهان فولاد غرب در قالب سلف عرضه شد که با ۲۵۰ تن مازاد تقاضا روبه‌رو شد. در همین حال ذوب آهن اصفهان نیز ۲۴هزار و ۶۴۰ تن سلف سبد میلگرد را روی تابلوی معاملات برد که رقابت خریداران ۴۲/۰ درصد قیمت پایه را افزایش داده و به بهای پایانی ۱۷ هزار و ۸۲۴ ریال رساند.
یکی از کارگزاری‌ها در زمینه استقبال مشتریان از عرضه‌های بورس کالا معتقد است: بهای پایین تر محصولات ارائه شده خصوصا در مورد عرضه‌های سلف به جذابیت حضور در مبادلات رینگ فولاد افزوده است، به همین دلیل اگر خریدی در حوزه فولاد صورت می‌گیرد، بیشتر منوط به عرضه‌های بورس کالا است نه بازار آزاد.

 

منبع:

خبرگزاری دنیای اقتصاد