عدم نظارت بر فولادهای وارداتی، تولید و مصرف‌کنندگان را تهدید می‌کند

مهندس بابایی، مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان کیفیت محصولات این شرکت را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: نه‌تنها در داخل کشور، بلکه در سطح منطقه کیفیت محصولات ذوب‌آهن اصفهان حرف اول را می‌زند.وی افزود: یکی از شرایط ناعادلانه‌ای که در بازار وجود دارد ناشی از ورود محصولات بی‌کیفیت خارجی است. این محصولات حتی اگر دارای گواهینامه باشند به دلیل این که یک سال در انبارهای بنادر مختلف مانده و در معرض رطوبت خورنده بوده‌‌اند، دیگر فاقد کیفیت هستند که متاسفانه نظارتی در این مورد وجود ندارد. این شرایط باعث می‌شود که ذوب‌آهن اصفهان هزینه زیادی برای کیفیت متحمل شود؛ اما با محصولات فاقد کیفیت رقابت کند با این وجود، قیمت‌های ما کاملا رقابتی است.
شرایط برای رقابت فراهم نیست
مهندس بابایی گفت: یکی از معضلات ما و تمام صنایع تولیدی کشور، نرخ ارز است. در ۱۰ سال گذشته ما مجموعا با تورم ۴۰۰ درصدی مواجه بودیم، اما نرخ ارزمان ۲۵ درصد بیشتر افزایش نیافته است. بنابراین هزینه تولید به شدت افزایش یافته و واردات جاذبه پیدا کرده است. وی افزود: هم‌اکنون بر اساس سیاست‌های اقتصادی دولت واردات فولاد صورت می‌گیرد و شرایط رقابتی ایجاد کرده است. هرچند رقابت می‌تواند فوایدی هم چون افزایش توانمندی واحدهای تولیدی و گرایش به تولید اقتصادی را در پی داشته باشد؛ اما از طرفی باید شرایط رقابت هم فراهم شود.
اطلاع‌رسانی به مصرف‌کننده در مورد فولادهای بی‌کیفیت
مهندس بابایی در خصوص استفاده از محصولات بی‌کیفیت گفت: باید به مصرف‌کننده آگاهی‌رسانی و اطلاع‌رسانی لازم در مورد محصولات بی‌کیفیت وارداتی صورت گیرد. این محصولات در شرایط مختلف از جمله در بلاهای طبیعی می‌تواند مشکلات بسیاری برای مصرف‌کننده ایجاد کند. اگر آگاهی‌سازی دقیق در این مورد صورت گیرد، دیگر کسی ریسک استفاده از این محصولات را نمی‌پذیرد.
یکی از مسائل و مشکلات اصلی حال حاضر ذوب‌آهن اصفهان که تاثیر بسیاری بر این کارخانه دارد، مساله مربوط به پرداخت حقوق بازنشستگان است. بازنشستگانی که با همت و تلاش خود این صنایع را بنا کرده‌اند.
مهندس بابایی ضمن بیان مطلب فوق در خصوص مشکلات و مسائلی که ذوب‌آهن را تحت فشار قرار داده گفت: صندوق بازنشستگی به دلایل مختلف نمی‌تواند منابع لازم برای تامین حقوق بازنشستگان را تامین کند و این بر دوش صنایع تابعه ایمیدرو قرار گرفت که بعد از اجرای اصل ۴۴، ذوب‌آهن اصفهان که تنها فولادساز بزرگ دولتی است بارمالی این صندوق را به دوش می‌کشد. همین امر مشکلات بسیاری برای ذوب‌آهن ایجاد کرد که حل آن نیاز به یک تصمیم در سطح دولت دارد و حل این مشکل باعث می‌شود ذوب‌آهن بر مشکلات مالی خود فائق آید و در توسعه چابک‌تر عمل کند؛ اما این اتفاق هنوز نیفتاده است. با وجود این مشکلات ذوب‌آهن تاکنون تمام تعهدات خود را به صندوق بازنشستگی واریز کرده است.
افت قیمت، بزرگ‌ترین چالش صنعت فولاد
مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان افت قیمت محصولات فولادی را بزرگ‌ترین چالش این صنعت دانست و گفت: افت قیمت در سطح جهانی رخ داده و کشور ما نیز از این بحران تاثیر پذیرفته است. این چالش باعث شده ذوب‌آهن اصفهان ۶۰ درصد منابع خود را از دست بدهد و با وجود فروش بیشتر با کاهش شدید درآمد مواجه شود. خوشبختانه نشانه‌های گذر از این بحران به خوبی قابل مشاهده است و در سال جاری میلادی همان طور که پیش‌بینی می‌شد حرکت مطلوبی در راستای افزایش قیمت محصولات فولادی صورت می‌گیرد.

منبع:
خبرگزاری دنیای اقتصاد