بررسی میزان مقبولیت و استفاده از روش‌ های تولید افزایشی در گسترش صنعت قالب ‌سازی پلاستیکی:

چند ماه گذشته از من خواسته شد تا در یک کنفرانس تخصصی نمونه سازی اولیه و تزریق پلاستیک، سخنرانی داشته باشم. شروع به استفاده از ارائه‌ هایی کردم که در چند دهه گذشته، همه ما بارها آنها را مشاهده کرده بودیم و موضوع مورد بحث آنها بیشتر مربوط به سیستم ‌های تولید افزایشی مختلف و اینکه چگونه این سیستم ‌ها می ‌توانند در گسترش صنعت قالب ‌سازی به روش تزریق پلاستیک نقش داشته باشند،بود. موضوعات مختلف را در کنار هم قرار دادم. با پی بردن به تاثیر روش‌ های تولید افزایشی بر گسترش حوزه قالب ‌سازی تزریق پلاستیک، متوجه شدم سیستم‌ های تولید افزایشیCAD نیز همانند سیستم آنالیز المان محدود به ابزارهای گسترش و تولید محصول می ‌باشند. با استفاده از چنین ابزارهایی، بر افزایش کیفیت محصولات تولید شده امیدوار شدم. بدون شک می ‌دانیم که هم سیستم‌های CAD و هم آنالیز المان محدود، تاثیر بسیار زیادی بر گسترش تولید قطعات در قالب‌ سازی تزریقی داشته‌اند و تصور تولید قطعات بدون استفاده از این ابزارها بسیار دشوار و سخت می‌ باشد. اما روش‌ های تولید افزایشی چگونه می ‌توانند مفید و موثر باشند؟

به بررسی های انجام شده توسط وهلر (Wohler) در سال ۲۰۰۶ توجه کنید:

  • در سراسر جهان بیش از ۱۸۰۰۰ سیستم تولید افزایشی نصب شده است. بیش از ۷۰۰۰ سیستم در ایالات متحده آمریکا نصب شده است.
  • بیش از ۳۰ شرکت تولید افزایشی در حال فعالیت می باشند. ۴ شرکت، فروش بیش از ۱۰۰۰ عدد از این سیستم‌ ها را برای خود ثبت کرده‌اند و یکی از شرکت‌ ها بیش از ۵۰۰۰ فروش را ثبت کرده است.
  • تعداد کثیری از تولید کنندگان بزرگ حداقل مجهز به یکی از این سیستم‌ها می ‌باشند.
  • بیش از ۴۰۰ شرکت در زمینه خدمات تولید افزایشی فعالیت می ‌کنند، که بیش از ۲۰۰ شرکت در ایالات متحده فعال می ‌باشند.

قطعا مشخص است که صنعت تولید روش های افزایشی، پیشرفت بسیار زیادی را از خود نشان داده‌ است. اما، آیا تعداد فروش یک سیستم می‌ تواند مشخص کننده موفقیت یک سیستم باشد؟

ضرورتا نه. به منظور توضیح بیشتر، سیستم دیگری را در نظر بگیرید که در آشپزی به کار می ‌رود و همه ما با آن آشنایی داریم. گوشت کباب کن جرج فورمن (George Foreman grill)که با فروش بیش از ۵۵ میلیون، موفق ترین وسیله تاریخ لقب گرفته است. محبوبیت این وسیله نه تنها سبب شد تا جرج فورمن به مردی ثروتمند تبدیل شود،بلکه وی به تولید محصولات مشابه از شرکت های دیگر نیز پرداخت. اگر آن محصولات را نیز به شمار بیاوریم، بیش از ده‌ ها میلیون وسیله به فروش رسانده است. با توجه به چنین حجم فروشی، می ‌توان گفت که بیش از ۲۰ درصد از اهالی آمریکا یکی از این وسیله‌ ها را داشتند.

دستیابی به یک موفقیت تجاری، بسیار مشهود و مشخص است؛ اما آیا دسترسی به چنین ابزارهایی تاثیری در پروسه آماده سازی غذا داشته است؟ بهترین نشانه این موضوع می‌ تواند دفعات استفاده از این ابزارها باشد. آیا استفاده کنندگان در اکثر وعده‌های غذایی خود از این وسیله استفاده می ‌کنند؟ یا آیا عجیب نیست که این وسیله زمان زیادی را در انبار یا در کمد باشد و هر سال فقط چند بار از آن استفاده شود؟ در صورتی که می‌ تواند در آماده‌ سازی غذاهای مختلف، عملکرد بسیار خوبی از خود نشان دهد، بدون شک می‌ توان گفت که حداقل در تولید یک درصد از وعده‌های غذایی نقش داشته است. بنابراین، نتیجه به این ترتیب است که اگر چه این نوع کباب پز یا فر موفقیت تجاری بزرگی به حساب می‌ آید؛ اما تغییر چشم ‌گیری در فرآیند تولید غذا ایجاد نکرده است. اگر این تغییر ایجاد می ‌شد، متداول ‌تر از استفاده فعلی مورد استفاده قرار می‌ گرفت. علی رغم فروش بالا، ارزش و جایگاه این نوع فر به عنوان یک ابزار آشپزی مورد سوال است.

 

اظهارات تحقیقات و بررسی‌ ها

آیا سیستم ‌های تولید افزایشی نیز گونه های مختلف دارند؛ تولید و تعداد فروش، بسیار زیاد اما استفاده کم است؟ آیا سیستم‌ های تولید افزایشی، مانند فر یا کباب پز جورج فورمن گران قیمت می ‌باشند؟ به منظور پی بردن به این موضوع، تصمیم به انجام یک بررسی غیر علمی گرفتم. با چندین شرکتی که سالانه کار تولید صدها قطعه را با روش قالب‌ سازی تزریق پللاستیک انجام می‌ دهند تماس گرفتم، و چندین سوال ساده پرسیدم:

“به نظر شما، چند درصد از نمونه اولیه محصولات جدیدی که شرکت شما طراحی کرده است، به واسطه فرآیند نمونه سازی سریع بوده است؟

شرکت

نوع محصول

درصد

Bose

تجهیزات سوتی

۹۵%

HP

چاپگرهای جوهر افشان (Inkjet)

۹۵%<

MASCO

متنوع

۸۰%

SC Johnson

محصولات مصرفی

۱۰۰%

HP

چاپگر لیزری

۹۰%<

Allen Bradley

کنترل‌های الکتریکی

۹۰%<

Chrysler

صنعت خودرو

۸۵%

تقریب

میانگین

%۷/۹۰

ارائه جدول توسط تام میلور (Tom Mueller)

 

از آنها مدرک و اطلاعاتی برای اثبات جواب‌ هایشان خواسته نشد، اما در هر حالت با کسی صحبت شد که دارای مرتبه و رتبه قابل قبولی در شرکت بود و به نظر می‌ رسید اطلاعات کافی برای این تخمین را داشته باشد. نتایج تا حدودی شگفت‌آور بود (جدول ۱).

میانگین تقریبی (تقریب به این دلیل که تعداد قطعات تولید شده توسط هر شرکت را نمی ‌دانیم) در حدود ۹۱ درصد است. به عبارت دیگر، این تکنیک در تولید بیش از ۹۰ درصد از محصولات پلاستیکی جدید تولید شده مورد استفاده قرار می ‌گیرد. چنین درصدی مقبولیت بسیار بالایی برای یک سیستم و محصول می ‌باشد. نتیجه غیر قابل انکار این تحقیق این است که تکنولوژی AF، تاثیر بسیار زیادی در تولید و گسترش قطعات به روش قالب‌ سازی تزریقی داشته است.

به منظور ایجاد درک بهتر، اگر فر جورج فورمن چنین مقبولیتی داشت، می ‌بایست ۹۱ درصد از غذاهای شما توسط این وسیله آماده می‌ شد.

همچنین باعث تعجب است که چنین مقبولیت وسیع و بزرگ در بازه زمانی بسیار کوچکی ایجاد شده است. هر چند ۱۸ سال زمان کوتاهی نیست اما برای گسترش یک تکنولوژی، بسیار سریع محسوب می‌شود. در مورد تعداد کثیری از تکنولوژی‌های نو، مانند لامپ خودرو و عکسبرداری، رسیدن به چنین مقبولیتی بیشتر از ۲۵ سال به طول انجامیده است.

تکنولوژی‌ های دیگر را از نظر میزان مقبولیت مورد بررسی قرار دهید. تکنولوژی‌هایی که امروزه به صورت گسترده و در سطح جهان در آماده‌سازی قطعات قالب‌ سازی پلاستیک مورد استفاده قرار می‌ گیرند (جدول ۲).

تکنولوژی

معرفی

مقبولیت بعد از ۱۸ سال

قالب‌سازی تزریق پلاستیک

s1940- دهه ۴۰ میلادی

۳۰%>

طراحی به کمک کامپیوتر

دهه ۷۰ میلادی

۵۰%>

کامپیوترهای شخصی

دهه ۱۹۷۰

۵۰%>

دستگاه CNC

دهه ۱۹۶۰

۳۰%>

منبع :Mold Making Technology

ترجمه :ایران ملد

مدیر عامل
نوع فعالیت
تلفن
دورنگار
آدرس
وب سایت
ایمیل