۶ پیشنهاد ایمیدرو برای رونق صنعت فولاد

۶ پیشنهاد ایمیدرو برای رونق صنعت فولاد

رئیس هیات عامل ایمیدرو برای خارج شدن صنعت فولاد از رکود و رونق آن ۶ پیشنهاد ارائه داد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان با اشاره وضعیت نامطلوب فولاد سازان داخلی در تامین نقدینگی و تلنبار شدن حدود ۳ میلیون تن محصولات فولادی در انبارها، اظهار کرد: برای خروج از وضعیت رکود فولاد سازان، ۶ پیشنهاد شامل «اعطای جایزه صادراتی»، «افزایش تعرفه واردات فولاد»، «فعال کردن حوزه مسکن»، «تغییر سبک ساخت و ساز و مقاوم سازی ساختمان ها»، «اعطای تسهیلات خرید برای این حوزه نظیر صنعت خودرو» و نیز «کاهش هزینه‌های تولید» می‌تواند اثر بخش باشد.رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده فولاد جهان در سال جاری با افت جدی در نرخ رشد اقتصادی (زیر ۷ درصد) مواجه شده و به تبع آن بازارهای جهانی صنعت فولاد با چالش مواجه شده است.

این کشور با اعمال تسهیلات حمایتی برای تولیدکنندگان خود نظیر اعطای جوایز صادراتی و دامپینگ، توانسته صادرات فولاد را طی ۸-۷ ماه اخیر از ۳۰ به ۱۰۰ میلیون تن افزایش دهد.وی ادامه داد: از این رو، اعطای جایزه صادراتی برای تولیدکنندگان فولاد ضروری است و باید تعرفه واردات فولاد از ۲۰- ۱۵ درصد فعلی به میزان موثری افزایش یابد. چرا که کشورهای مختلف از جمله آمریکا و حتی کشورهای اطراف نظیر ترکیه و هند عوارض ۴۰ درصد بر واردات فولاد اعمال می‌کنند.

البته سال گذشته حدود ۳ میلیون تن محصولات فولادی صادر شد و امسال نیز با وجود دامپینگ ها، صادرات مناسب خواهد بود اما با حمایت‌های صادراتی، تولیدکنندگان نه‌تنها می‌توانند صادرات و تامین ارز داشته باشند، بلکه قادر خواهند بود در بازارهای جهانی حرکت کنند.کرباسیان «فعال کردن حوزه مسکن» را از جمله پیشنهادهای لازم برای رونق صنعت فولاد برشمرد و تصریح کرد: در صورت فعال‌شدن حوزه مسکن و ساخت و ساز، ۱۹۰ شغل مرتبط و از جمله صنعت فولاد رونق می‌گیرد. همچنین، با توجه به زلزله‌خیز بودن اغلب نقاط کشور، تغییر سبک ساخت‌وساز و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها ضروری است و محصولات فولادی می‌توانند این نقش را به‌خوبی ایفا کنند. وی افزود: اعتقاد داریم برای خروج فوری از رکود محصولات فولادی انبار شده، باید تسهیلاتی ارائه شود تا تولیدکنندگان بتوانند کالاهای خود را به صورت مدت دار بفروشند.

این موضوع در جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، نمایندگان بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به همراه معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح و در آن اختصاص وامی همانند خرید خودرو به صنعت فولاد برای تحریک تقاضا پیشنهاد شد.رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: برای ماندگاری در بازارهای جهانی، کاهش هزینه‌های تولید اجتناب‌ناپذیر است و فولادسازان باید به این مهم توجه کنند. وی ادامه داد: با توجه به اینکه مصرف فولاد به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی به شمار می‌رود، باید به سمتی برویم که سرانه مصرف فولاد در کشور از ۲۵۰ به ۴۰۰ کیلوگرم (استاندارد جهانی) افزایش یابد.

منبع : خبرگزاری دنیای اقتصاد