ورود شوک مس از لندن به تهران

ورود شوک مس از لندن به تهران

تغییر جهت ناگهانی مس در بورس فلزات لندن موجب شوک قیمتی این محصول در بازار داخلی شد و بهای این فلز اساسی در معاملات روز یکشنبه بورس کالا همان‌طور که کارشناسان حوزه فلزات پایه پیش‌بینی کرده بودند، با افزایش بیش از ۶۰۰ تومانی در هر کیلو نسبت به آخرین معامله در هفته گذشته مواجه شد.

قیمت مس در بازارهای جهانی طی روز جمعه گذشته بیش از ۳ درصد و در یک هفته گذشته بیش از ۵ درصد افزایش یافت و به ۵ هزار و ۳۱۹ دلار در هر تن رسید. از طرفی به گفته فعالان آگاه تقاضا برای فلز سرخ چه در بازارهای داخلی و چه بازارهای جهانی به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است، بر همین اساس تولیدکنندگان میزان قابل ‌توجهی از عرضه‌های خود را کاهش داده‌اند که این موضوع نیز نتوانسته بر میزان تقاضا تاثیر‌گذار باشد. بنابراین مهم‌ترین‌ عامل رشد نرخ مس در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران افزایش میانگین قیمت هفتگی این فلز در بورس لندن و رشد میانگین نرخ ارز بوده است. افزایش خرید چین و کاهش موجودی انبارهای لندن نیز در کنار روند صعودی بهای نفت در افزایش نرخ این فلز مهم تاثیر بسزایی داشته است. بر همین اساس با وجود اینکه نرخ ارز در بازار داخلی روند تقریبا ثابتی را در پیش‌ گرفته، اما همین اتفاق و پیش‌بینی از افزایش قیمت‌ها در هفته آتی میزان تقاضا را در این بازار افزایش داده است. این در حالی است که به گفته یکی از فروشندگان بازار آزاد مس، در هفته‌های اخیر بازار غیر‌رسمی این محصولات برخی فروشندگان به دلیل کاهش تقاضا و نبود مشتری محصولات خود را با قیمت‌های کمتری از بورس کالا در معرض فروش گذاشته‌اند.

به این ترتیب روز یکشنبه ۱۹ مهرماه، بورس کالای ایران شاهد معامله حدود ۱۴۲ هزار تن انواع کالا بود که در این میان ۲هزار تن مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران راهی تالار محصولات صنعتی شد. این شرکت همچنین ۲ هزار و ۵۰۰ تن مس مفتول را در این روز عرضه کرد. از دیگر محصولات عرضه‌شده شرکت ملی صنایع مس ایران در این روز می‌توان به ۲۰ هزار تن انواع مس کم عیار، ۱۴۰ تن سولفور مولیبدن و ۱۸ تن کنسانتره فلزات گران‌بها اشاره کرد. علاوه بر این، ۲۷۰ تن مس مفتول شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان نیز در این روز روی تابلوی معاملات رفت.

بر این اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت ۱۷ هزار و ۶۰۵ تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته افزایش ۶۶۱ تومانی را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول ۲ هزار تن بوده درحالی‌ که میزان تقاضا ۸۴۰ تن ثبت شد. همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت ۱۸ هزار و ۳۴۹ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین معامله، رشد ۶۵۳ تومانی در قیمت پایه را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول ۲ هزار و ۵۰۰ تن بوده است؛ درحالی‌که تقاضاکنندگان خواستار یک هزار و ۴۶۰ تن از این محصول بوده‌اند. مفتول مس شرکت دنیای مس کاشان نیز در این روز با قیمت پایه ۱۸ هزار و ۴۰۴ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته، افزایش ۶۶۱ تومانی در هر کیلو را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول ۲۷۰ تن بود؛ درحالی‌که تقاضا برای آن ۱۲۰ تن ثبت شد.

از سوی دیگر این فلز سرخ هم‌اکنون در بازار آزاد با قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان در هر کیلو به فروش می‌رسد که نسبت به شنبه گذشته افزایش ۵۰۰ تومانی داشته است. از طرفی در بازار آزاد اگرچه در مقایسه با هفته‌های گذشته قیمت‌ها با رشد همراه شد، اما همچنان تجار سعی در تداوم روند رو‌به رشد قیمت‌ها دارند؛ به‌طوری که با وجود فراز و فرودهای نرخ این محصولات در بازارهای جهانی همچنان تلاش برای رشد قیمت‌ها در بازار غیررسمی دیده می‌شود. در این میان قوی‌ترین پیش‌بینی این است که اگر روند مثبت بهای نفت در بازارهای جهانی و رشد نرخ ارز در بازارهای داخلی طی روزهای آتی ادامه پیدا کند، احتمال دارد روند مثبت قیمت‌ها با توجه به رشد بهای فلزات در بازار جهانی و کاهش موجودی انبارها، به‌صورت مقطعی ادامه‌دار باشد؛ چرا‌که در هر صورت بخشی از نوسانات بازار جنبه روانی خواهد داشت. البته بسیاری از کارشناسان قیمت نفت را هم صعودی پیش‌بینی کرده و معتقدند با توجه به پارامترهای موجود رشد بیشتری را تجربه خواهد کرد.

از سوی دیگر آمار منتشر‌شده در مورد کاهش موجودی انبارهای لندن، بسیاری از فعالان اقتصادی را نگران کرده است؛ زیرا اگرچه این موضوع با رشد قیمت‌ها همزمان شده، اما چون بهبود مجدد تقاضا به‌عنوان یک حرکت بازار قابل پیش‌بینی است، انتظار افزایش قیمت‌های داخلی وجود دارد که این مساله بر بازارهای جهانی هم موثر خواهد بود؛ البته در کنار این موارد شاهد افزایش حجم مصرف مواد اولیه نیز هستیم که این موارد حکایت از افزایش قیمت‌ها در کوتاه‌مدت و میان‌مدت دارد، با این حال کارشناسان معتقدند نمی‌توان با اطمینان گفت که بازار فلزات داخلی نیز همانند بازارهای جهانی به سرعت تغییر مسیر می‌دهد؛ چرا‌که با توجه به دورنمای مبهم نرخ ارز قدرت تاثیر‌گذاری این عامل، بیشتر از بهای فلزات اساسی در بورس لندن است، هر‌چند در کوتاه مدت پیش‌بینی ثبات روند نرخ ارز نیز وجود دارد. در این بین مهم‌تر از همه این موارد آن است که پیش‌بینی می‌شود چین به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات پایه در جهان با رشد تقاضا برای خرید انواع فلزات در نیمه دوم سال ۲۰۱۵ میلادی روبه‌رو خواهد شد.

رکود بازار فلزات عمیق‌تر می‌شود

روند معاملات سایر فلزات اساسی همچون آلومینیوم، قلع، نیکل، سرب و روی نیز در بازار داخلی با تغییر جهت بازارهای جهانی با افزایش قیمت رو‌به‌رو شدند؛ اما این در حالی است که روند معاملات در بازار آزاد همچنان راکد است.

به گفته یکی از فعالان حوزه فلزات پایه، اعتماد تجار به بازار بسیار کم شده و آنها همچنان در انتظار تغییر مجدد مسیر بازار هستند؛ چرا‌که معتقدند پارامترهای تاثیر‌گذار به نوسان‌های خود ادامه خواهند داد. از طرفی فروشندگان محصولات خود را زیر قیمت فروش عرضه می‌کنند؛ اما همچنان خریداری برای آنها وجود ندارد؛ مگر تولیدکنندگانی که در حد نیاز روزانه به بازار مراجعه می‌کنند. به این ترتیب بنا بر پیش‌بینی کارشناسان انتظار نمی‌رود هفته آینده با توجه به ادامه رکود فعلی، با وجود پیش‌بینی از رشد قیمت‌ها شاهد افزایش تقاضای جدیدی از این محصولات باشیم؛ چرا که بلاتکلیفی این محصولات در بازار داخلی می‌تواند دوباره موجب افت تقاضا در روزهای آتی شود. یکی از کارشناسان حوزه فلزات پایه، انتشار اخباری مبنی بر افزایش حجم تولیدات صنعتی چین، افزایش مجدد قیمت نفت و دورنمای نسبی افزایش هزینه تولید، بهبود ساز‌و‌کارهای اقتصادی و نوسان جذابیت سفته‌بازی را مهم‌ترین‌ دلایل برای صعود مجدد قیمت‌ها در روزهای آینده دانست، البته این در شرایطی است که امیدی به تقاضای داخلی آن هم در فصل تولید و شروع ایام محرم نیست. از طرفی به نظر می‌رسد دورنمای رشد تولیدات صنعتی چین و به تبع آن دورنمای رشد اقتصادی این کشور بهتر از پیش‌بینی‌ها باشد که برای چین به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار مصرف فلزات یک داده بسیار مهم تلقی می‌شود. از طرفی آمار انتشاریافته در مورد کاهش موجودی انبارهای بورس فلزات لندن بسیاری از فعالان اقتصادی را نگران کرده، اما چون افزایش تقاضا در این روزها قابل پیش‌بینی است، انتظار افزایش قیمت‌ها را دامن زده است که این مساله بر بازارهای داخلی موثر خواهد بود.

منبع :‌خبرگزاری دنیای اقتصاد