هیچ قطعه چینی تاکنون تاییدیه واردات نگرفته است

قائم مقام مدیرعامل ایران خودرو با بیان اینکه هیچ قطعه‌ای را به طور مستقیم از چین خریداری نمی‌کنیم، افزود: ممکن است برخی قطعات چینی را وارد کرده باشیم و آزمایش کنیم ولی تاکنون قطعه‌ای تاییدیه نگرفته است.میر جواد سلیمانی در پاسخ به انتقادهای مطرح شده نسبت به تولید خودروی چینی جایگزین پیکان اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از خودروسازان خارجی صاحب پایگاه تولید در چین هستند که دلیل این مسئله کاهش قیمت تمام شده تولیدات و نه پایین آمدن کیفیت تولیدات است.
وی ادامه داد: خودرو سازان اروپایی، آمریکایی و کره‌ای در چین پایگاه تولید قطعه و خودرو دارند که این مساله نشان دهنده آن است که تولید خودرو با قطعات چینی به معنی تولید محصولی بی‌کیفیت نیست.
وی تصریح کرد: مهم این است که منابع تولید قطعه در چین منابع قابل قبول و مطمئن باشند و برای خرید قطعات از چین باید از نظر خط تولید، نحوه تولید، امکانات، تجهیزات تست و در نهایت محموله‌های خریداری شده مورد ارزیابی قرار گیرد تا اگر مشکلی داشت از آن استفاده نشود.
وی تاکید کرد: نباید مانند برخی واردکنندگان، چشم بسته و بدون ارزیابی نسبت به واردات قطعات چینی اقدام کنیم زیرا در اینصورت مشکلات کیفی زیادی ایجاد خواهد شد که هم اکنون نیز در قطعات یدکی خودروها مشاهده می‌شود.
قائم مقام مدیرعامل ایران خودرو در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا بحثهای مطرح شده مبنی بر استفاده از قطعات چینی در خطوط تولید ایران خودرو صحت دارد یا خیر؟ اظهار داشت: به هیچ وجه از قطعات چینی در تولید خودروهای این شرکت استفاده نمی‌شود و اگر هم بحث تامین برخی قطعات از منابع چینی وجود دارد، توسط ساپکو پیگیری می‌شود و قطعا مشخصات فنی مربوط به آن قطعه کاملا مورد ارزیابی قرار می گیرد و چنانچه مطابق با استانداردهای مورد قبول تولید شده باشد، قابلیت استفاده را خواهد داشت.
وی با بیان اینکه هیچ قطعه‌ای را به طور مستقیم از چین خریداری نمی‌کنیم، افزود: ممکن است برخی قطعات چینی را وارد کرده باشیم و آزمایش کنیم ولی تاکنون قطعه‌ای تائیدیه نگرفته است.
سلیمانی در پاسخ به این سوال که آیا بالاخره قطعه چینی به کشور وارد کرده‌اید یا خیر؟ گفت: تاکنون قطعه‌ای وارد نشده است، باید ابتدا آزمایشهای لازم انجام شود و اگر مورد قبول بود به کشور وارد شود و البته تاکنون تائید‌یه‌ای در این خصوص صادر نشده است.

منبع:
خبرگزاری فارس