آیتم‌ های طولانی مدت

رخداد و وقوع این دسته از فعالیت‌ ها می‌ تواند بین چند ماه تا چند سال به طول انجامد.

۱- فیلترهای دستگاه:

تعویض فیلترهای آب اصلی در دستگاه مورد نیاز خواهد بود و در هنگام نیاز می‌ بایست تعویض شوند (اکثر دستگاه‌ها در صورت بروز مشکل برای فیلترها دستگاه زنگ هشداری را فعال خواهد کرد). مدت زمان تعویض فیلترها کاملا وابسته به کاربری آن، مواد و ضخامت قطعات کاری و نوع کاری که انجام می‌شود، دارد. تعداد زیادی از دستگاه‌ها برای سیستم AWT دارای فیلتر ایمنی می‌ باشند که نیاز است تا در یک دوره مشخص (۶ یا ۱۲ ماهه) تعویض شوند. در سیستم‌های وایرکات وجود سیستم فیلترینگ و تصفیه ضروری می‌ باشد تا به واسطه آن بتواند اندازه و ابعاد ذرات ایجاد شده که در سیستم پرداخت به گردش در می‌ آیند را کنترل کند. اگر اندازه ذرات از حد مشخصی بزرگتر باشد سیستم دچار ناپایداری خواهد شد.

۲- رزین یونیزه شده:

رزین مخصوصی است که به منظور کنترل مقدار ضریب هدایتی آب داخل دستگاه استفاده می‌ شود. اگر مقدار مقاومت و هدایت پذیری آب کنترل نشود و در یک حد معین نگهداری نشود، دستگاه دچار ناپایداری خواهد شد و باعث می‌ شود تا نتیجه نهایی دقت کافی نداشته باشد. جایگزینی این رزین هر زمان که نیاز شد می‌ بایست انجام گیرد (اکثر این دستگاه‌ ها در صورتی که رزین دچار مشکل شود زنگ هشداری را به صدا در می‌ آورند). همچنین در این بخش یک کاوشگر (Probe) هدایت پذیری و مقاومت نیز وجود دارد که نیاز به تمیزکاری دارد تا از کسب اطلاعات صحیح حصول اطمینان شود.

۳- سطح آب مخازن:

با گذشت زمان میزان آب موجود در مخزن به علت تبخیر کاهش خواهد یافت که نیاز است تا مجددا پر شود. کیفیت آب وارد شده (از آب تصفیه شده باید استفاده شود) می‌ تواند در عمر رزین یونیزه شده موثر باشد.

۴- تسمه‌ ها، غلتک‌ ها و پولی‌ ها:

در بعضی از دستگاه‌ ها نیاز است که تسمه‌ ها، پلاستیک غلتک‌ ها و پولی‌ ها تعویض شوند. عامل این تعویض می‌ تواند سایش فیزیکی قطعات یا سایش یاتاقان‌ های قابل تعویض باشد. نگهداری، کنترل و جایگذاری این المان‌ ها حائز اهمیت بسیار زیادی می‌ باشند و می‌ بایست در فواصل زمانی تعیین شده توسط سازندگان انجام شود. عدم توجه به شرایط نگهداری در زمان فعالیت این المان‌ ها می‌ تواند منجر به افزایش زمان خارج از دسترس بودن دستگاه و افزایش بی دقتی شود.

۵- برشگر سیمی:

خیلی از دستگاه‌ها دارای واحد برش سیمی می‌باشند که سیم‌ها را به اندازه‌های کوچکتر تقسیم کند. نگهداری از این سیستم می‌تواند شامل تیز کردن و یا عوض کردن تیغه‌های برش و قالب‌ها باشد. نتیجه کند شدن این تیغه‌ها منجر به بی دقتی در قطعات تولید شده، افزایش خط سیم در این قطعات و افزایش زمان خارج از دسترس بودن دستگاه می‌شود.

۶- فیلترهای کابین:

بعضی از دستگاه‌ ها نیاز دارند تا فیلترهای هوای مورد استفاده شده نیز، تعویض شوند. این فیلتر ها که در ورودی سیستم تهویه و فن‌ های هوا و یا چیلرهای آب مورد استفاده قرار می‌ گیرند. می‌ بایست این فیلتر ها را در فواصل زمانی مشخص مورد بررسی قرار داده، تمیز کرده و جایگزین کرد در غیر اینصورت افزایش دمای سیستم و از بین رفتن قطعات خواهد شد.

۷- درزگیرهای دستگاه:

با توجه به طراحی خاص درزگیرها، بعضی از انواع آنها نیاز دارند تا به صورت سالانه با انجام فرآیند صحیح و مناسب جایگزین شوند. درزگیرهایی که نیاز به مراقبت بیشتری دارند مربوط به مخزن، درزگیر در و صفحه درزگیر بخش پایینی مخزن می‌ باشند. نگهداری مناسب و با دقت از صفحه درزگیر لغزنده از این لحاظ اهمیت دارد که ساییدگی درزگیر و افزایش اصطکاک سبب کاهش دقت قطعات تولید شده می‌ شود.

۸- شناورهای دستگاه:

اکثر سازندگان توصیه می‌ کنند تا دستگاه‌ ها از لحاظ عملکرد و کلیدهای ایمنی شناور کنترل شود. اگر شناورهای بیش از اندازه کثیف شوند، کارکرد مناسب خود را از دست می‌ دهند که منجر به نشت آب و آسیب به المان‌ های الکتریکی می‌ شود.

۹- مخزن آب:

کیفیت آب داخل دستگاه به مرور زمان کاهش می‌ یابد و رسوب زیاد در داخل مخازن تشکیل می‌ شود. همچنین محتویات موجود در داخل مواد پاک کننده نیز می‌تواند PH آب را تغییر دهد، که در کارایی دستگاه موثر خواهد بود. اکثر سازندگان دستگاه‌ ها توصیه می‌ کنند که سالانه آب مخزن می‌ بایست تخلیه شده و رسوبات ایجاد شده از بین برده شود. عدم نگهداری صحیح و کنترل به موقع سبب می‌ شود تا دستگاه دچار خوردگی شده و در پمپ‌ها و فیلترها رسوب ایجاد شود.

۱۰- روغن کاری دستگاه:

با کنترل فواصل زمانی مشخص شده توس OEM دستگاه، می‌بایست نقاط در دسترس را روغن کاری کرد. معمول‌ ترین جایی که نیاز به روغن کاری مکرر دارند عبارتند از راهنماهای خطی سیستم و بال اسکرو (ball screw). مطمئن باشید که اصول روغن کاری را مطابق با توصیه‌ های سازنده دستگاه انجام داده‌اید. روغن کاری نا مناسب دستگاه منجر به عدم دقت کافی در قطعات تولید شده و نیاز به جایگذاری قطعات گران قیمت می‌شود.

اهمیت تمیزکاری کلی

تمیزکاری منظم و مرتب در ارتباط با دستگاه‌های EDM بسیار توصیه می‌ شود. تمیزکاری منظم و سیستماتیک می‌ تواند سبب افزایش عمر دستگاه و قطعات مصرفی شود.

در انتخاب تمیز کننده می‌ بایست دقت بسیاری به خرج دارد. در حالت کلی استفاده از یک پاک کننده معمولی و خانگی به منظور تمیز کردن کلی دستگاه توصیه می‌ شود. برای پاک کردن قطعات بسیار کثیف نیز می‌ توان از اسید حل شونده ملایم (اسید با پایه فسفریک اسید از جمله پاک کننده‌های اسیدی معمولی هستند که در پاک کردن قطعات و دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند) در آب استفاده کرد.

در هنگام استفاده از هر پاک کننده ، مناسب است تا به جای استفاده از اسپری پاک کننده، آن را به واسطه یک دستمال به دستگاه اعمال کنیم. این موضوع سبب می‌ شود تا مقدار پاک کننده کمی مورد استفاده قرار بگیرد بنابراین مقدار محتویات وارد شده به مخزن آب نیز کنترل می‌ شود.

اجازه ندهید تا مواد پاک کننده اسیدی و خورنده به صورت طولانی مدت بر روی سطح قرار گیرند تا سبب ایجاد خراش، حفره و آسیب به سطح شود. همچنین از وارد شدن پاک کننده به نقاط اتصال مانند کابل‌های ارسال قدرت و انرژی جلوگیری کنید، زیرا مواد پاک کننده می‌توانند به عنوان یک ماده خورنده سبب از بین رفتن این اتصالات شوند.

بعد از پاک کردن دستگاه، اطمینان حاصل کنید تا سطوح پاک شده را توسط آب نیز شست و شو داده‌اید. این موضوع نیز سبب می‌ شود تا مواد پاک کننده به طور کامل از سطح برداشته شوند.

همیشه به خاطر داشته باشید، یکی از استراتژی‌های کاری در ارتباط با دستگاه‌ های EDM بالابردن زمان کاری بدون اپراتور می‌ باشد. با نگهداری مناسب از دستگاه EDM، افزایش این زمان و بالا بردن کارایی و ضریب تاثیر فرآیند به سادگی امکان‌ پذیر خواهد بود.

با توجه به تفاوت‌ های موجود در طراحی دستگاه‌ ها، شرایط، دوره‌ ها و زمان بازبینی می‌ تواند متفاوت باشند. بسیار توصیه می‌ شود تا شرایط نگهداری و زمان‌ های بازبینی سیستم را از دستورالعمل‌ های تهیه شده توسط سازنده کنترل و استخراج کنید. اگر این زمان‌ها و دوره‌ها و نحوه انجام فرآیند مبهم می‌باشد با سازنده دستگاه تماس حاصل فرمایید تا دستورالعمل مربوطه را در اختیار شما قرار داده شود.

منبع:Mold Making Technology
ترجمه:ایران ملد

مدیر عامل
نوع فعالیت
تلفن
دورنگار
آدرس
وب سایت
ایمیل