اخبار عمومی

سه‌گانه معاملات پلیمرها و محصولات شیمیایی

سه‌گانه معاملات پلیمرها و محصولات شیمیایی

عقب‌نشینی حجم معامله پلیمرها و محصولات شیمیایی در بورس کالا و نیز افت حجم معاملات در بازار آزاد محصولات پتروشیمی را می‌توان سه‌گانه بازار در هفته گذشته به شمار آورد.

به گزارش «نیپنا»، با وجود رشد قیمت‌های پایه در بورس کالا، بهای بسیاری از پلیمرها در بازار آزاد رشد چندانی را تجربه نکرد. این وضعیت نشان می‌دهد بازار محصولات پتروشیمی به سمت یک عقب‌نشینی جدید متمایل شده و این به معنی آن است که حجم تولید نیز در صنایع پایین دستی محدود خواهد شد. از سوی دیگر رشد مجدد قیمت دلار این نگرانی را ایجاد کرد که باز هم باید منتظر رشد قیمت‌ها باشیم و همین تقاضای موجود را هم محدود خواهد ساخت. این موارد در کل چهره روشنی از دورنمای بازار پلیمرها و حتی محصولات شیمیایی را ترسیم نمی‌کند مخصوصاً در وضعیتی که به روزهای پایانی سال نزدیک شده‌ایم و برخی از صنایع مصرف‌کننده این مواد اولیه قصد دارند تا حجم فروش خود را به‌صورت فصلی تقویت کنند.  فعالان بازار اعتقاد دارند که در صورت ادامه این وضعیت قیمت‌های تمام شده کالاها افزایش می‌یابد که نکته مثبتی برای کل بازار نیست. در هر حال بازار محصولات پتروشیمی هم با ابهام از دورنمای قیمتی رو‌به‌رو بوده و هم با کاهش حجم معاملات دست و پنجه نرم می‌کند که می‌تواند ابهام از عملکرد بازار را برجسته‌تر از قبل ترسیم کند. هفته گذشته حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا به ۴۷ هزار و ۴۰۰ تن رسید که کمترین حجم معاملاتی از اواسط مهرماه تاکنون است.

این شرایط در حالی رخ داد که حجم عرضه‌ها افزایش یافته بود و شرایط مناسبی از لحاظ تنوع عرضه‌ها نیز به ثبت رسید. کاهش جدی تقاضا و کم‌رمقی واسطه‌گری و سفته‌بازی و حتی عقب‌نشینی خریداران واقعی در آمارهای معاملاتی هفته قبل مستتر است اگرچه رشد قیمت دلار و انتظار برای اعلام قیمت‌های جدید پایه هم شاید بتواند در آینده این بازار نقش‌آفرینی کند. قیمت‌های موجود در بورس و بازار بالاست و همین واقعیت جذابیت چندانی را برای معامله‌گری فراهم نمی‌کند.  در بازار محصولات شیمیایی هم شرایط به نسبت مشابه بازار پلیمرها تجربه شد و حجم معاملات با ۱۳ درصد کاهش به نسبت هفته قبل از آن به نزدیکی ۱۹ هزار و ۲۰۰ تن رسید که کمترین رقم معاملات در ۴ هفته اخیر بود. در این بازار نیز شاهد رشد حجم عرضه‌ها بودیم اگرچه تقاضا بیش از ۱۸ درصد کاهش یافت.  ثبت معاملاتی کمتر از ۵۰ هزار تن در بازار پلیمرها و همچنین داد و ستد کمتر از ۲۰ هزار تن در بازار محصولات شیمیایی خود از لحاظ روانی به منزله رکوردی جدید محسوب می‌شود که در هر دو این بازارها چنین رویکردی در هفته قبل تجربه شد. به نظر می‌رسد تاکنون بازار به قیمت‌های بالای فعلی البته با اهرم قیمت دلار در بازار آزاد و نرخ‌های جهانی روی خوش نشان نداده است و کم رمقی نسبی معاملات را می‌توان یکی از خروجی‌های آن برشمرد. شاید نزدیکی به روزهای پایانی سال و ورود تقاضای فصلی برای برخی از گریدهای پلیمری و ترکیبات شیمیایی بتواند به ضعف نسبی در بازار پایان دهد.

منبع : خبرگزاری دنیایی اقتصاد

مطالب مرتبط

نظر خود را بگذارید

*

code

© 1385 - کلیه حقوق این مجموعه طبق قوانین متعلق به پایگاه اطلاع رسانی قالب و قالبسازی (ایران ملد) می باشد و هر گونه استفاده از محتوای سایت فقط با درج لینک و ذکر منبع مجاز می باشد.طراحی سایت توسط فراکارانت