چرا زمان تزریق در قالب های تزریق پلاستیک  مهم است ؟

چرا زمان تزریق در قالب های تزریق پلاستیک مهم است ؟

این قسمت درباره مواد پلاستیکی که وارد قیف (hopper) در چرخه قالب تزریق پلاستیک می شوند بحث می کنیم. از آن جا که میله های راهنما واحد تزریق را به سمت قالب تزریق هدایت می کند درک زمان تزریق قالب با در نظر گرفتن تمام موارد در یاد گیری این قسمت مورد توجه است .با این تعریف ، چرخه قالب تزریق یکی از کامل ترین سری های مورد استفاده در قالب های تزریق است . چرخه به چهار قسمت اصلی تقسیم می شود :

  • بستن( Clamping)
  • تزریق ( Injection)
  • خنک کنندگی ( Cooling)
  • خارج شدن ( Ejection)

مواد ترموپلاستیک

مواد ترموپلاستیک معمولا به شکل گلوله ای گرانول می باشد .این گلوله ها (می تواند رنگی باشد) در داخل قیف دستگاه قالب برای تولید قطعات قرار می گیرد . برای نرم شدن و مذاب شدن مواد ترموپلاستیک از گرما استفاده شده و مواد پس از سرد شدن جامد می شوند . موادی که هدر رفته اند می توانند دوباره بازیافت و استفاده شوند .

مواد ترموپلاستیک می توانند از نظر جنس و رتبه مهندسی طبقه بندی شوند.پلی پروپلین(pp ) و پلی استایرن (PS) موادی هستند که به راحتی در دسترس ، ارزان، دارای پایداری حرارتی و شکل گیری آسان بوده و در حجم زیاد مورد استفاده است. رزین های مهندسی که شامل پلی کربنات ، نایلون ، آستال واکریلیک ، موادی گرانتر بوده و در حجم کمتری مورد استفاده قرار می گیرد و در مقایسه با رزین های دسته اول خواص بهتری دارند .

درجه رزین های مواد

نام عمومی : پلی اتیلن Polyethylene

مخفف : PE

نام های تجاری : آلتون ، اکسترل ،نورشم

چهار گروه اصلی : چگالی پایین ، چگالی متوسط، چگالی بالا ، چگالی فوق بالا

ویژگی ها : قیمت پایین ، سهولت در پروسه ، عایق الکتریکی عالی ، مقاوم در برابر رطوبت ، استفاده در عرصه مواد غذایی، چقرمه و قابل انعطاف ، مقاومت شیمیایی ، ترک های تنش ، مقاومت ضعیف در برابر اشعه فرابنفش یا UV ، مشکل برای پیوند

موارد استفاده : پوشش سیم ها ، ظروف ، نوارهای بسته بندی و کیف ها ،اسباب بازی ها، بدنه لوازم خانگی ، رشته ها /مونوفلمنت ، محصولات فوم

 

نام عمومی : پلی پروپیلن Polypropylene

مخفف : PP

نام تجاری : رکسن ، مارلکس

با ویژگی هایی که از PE باید جمع شود : مقاوم در برابر سایش عالی ، مقاوم در برابر ضربه ، مقاومت خمشی عالی

کاربردها : قیبرها ، فیلمانت(موکت ها ،پارچه ها ) ، فیلم ها بسته بندی، قطعات لوازم خانگی ،لولاها ، دریچه ها و کلاهک ها ، قطعات داخلی خودرو ، استریل های بیمارستانی ، اسباب و وسایل

 

نام عمومی : پلی استایرن Polystyrene

مخفف : PS

نام تجاری : دیلن ، دیلار ، استیرون

ویژگی ها ، ارزان بودن ، شفاف ، سخت/شبکه ای ، ترد ، قابل اشتعال

کاربرد : بسته بندی ، لنزها ، بطری و ظروف ، قطعات لوازم خانگی ، اسباب بازی ها و مدل ها ، لوازم آشپزی و شیشه ها ،محصولات ورزشی ، ساختارهای عایق

 

نام عمومی : پلی کربنات Poly carbonate

مخفف : PC

نام تجاری : لکسان ، مرلون

ویژگی ها : مقاومت ضربه عالی ، شفاف ، حلال

کاربرد : سوییچ ها ، ابزار و محصولات خانگی ، پنل ها و وسایل اتومبیل ، شیشه های ضد گلوله ، کلاه های ایمنی

نام عمومی : نایلون Nylon

نام تجاری : زیتل ، ولامید ، کاپرون

ویژگی ها : چقرمه ، خودروغن کار ، مقاومت شیمیایی ، جذب رطوبت ، ناپایداری ابعادی ، هزینه بر

کاربرد : فیبرها / رشته ها (موکت ها ) ، چرخ دنده ها –چرخ زنجیرها ، فن های خنک کننده ، بیرینگ ها ، شن کش ها ، والوها

 

نام عمومی : آستال Acetal

مخفف : سلکون ، درلین

ویژگی ها : محکم و دارای سطح سخت (مقاومت در برابر سایش ) ، پایداری ابعادی ، مقاوت شیمیایی بالا ، مقاومت در برابر رطوبت ، تخریبUVبالا ، خروج گاز سمی فرمالویید در صورت بیش از حد گرم شدن

کاربرد : چرخ دنده ها ، غلطک ها ، بیرینگ ها ، وسایل لوله کشی ، قطعات پمپ ها

 

نام عمومی : اکریلیک Acrylic

مخفف : PM MA

نام تجاری : پلکسی گلاس ، لوسیت ، اکریلیت

ویژگی ها: شفافیت بالا ( ۹۲ درصد ) ، قابلیت هوا خوری بالا ، عایق الکتریکی خوب ، ایجاد ترک ها توسط تنش

کاربرد : لنزها / اپتیک ها ، چشم های بیرونی درب های اتوماتیک ، لنزهای اتوماتیک /پوشش ها ، شیشه جلو هواپیماها ، رنگ ها

قالب های تزریق پلاستیک :

در این قسمت درباره ی اجزای ماشین های تزریق پلاستیک و چرخه تولید محصولات پلاستیکی بحث می کنیم. پارامترهای اصلی کنترل و اصطلاحات مورد استفاده در بخش تزریق و فرایند چرخه مواد پلاستیکی نیز مورد بررسی قرار میگیرد .

  • منظور از کلمپ ، بستن انتهای قالب است
  • منظور از تزریق ، پر کردن قالب است .
  • منظور از خنک کاری ، سخت کردن قطعات پلاستیکی در قالب است .
  • منظور از پران ، خارج کردن قطعات پلاستیکی از قالب است .

کلمپ :

در هنگام کلمپ و ایجاد قیود در چرخه قالب های تزریق پلاستیک، در ابتدا کلمپ می بایست سریعا بسته شود و سپس یونیت به صورت آرام بسته شود .هنگام بسته شدن ، قبل از تزریق پلاستیک فشار زیادی به کلمپ وارد می شود .نکته مهم در کلمپ ها در چرخه قالب های تزریق ، سریع و با امنیت بسته شدن قالب می باشد که بعد از بسته شدن می بایست در مقابل خروج مواد تزریقی در قالب مقامت کند .

تزریق :

در هنگام تزریق ، مواد مذاب پلاستیکی با نهایت سرعت در قالب توسط مارادون که به شکل پیچ مانند می باشد،رانده می شود . زمانی که قالب پر شد ، واحد تزریق بسته شده و مقداری موادی اضافه تا زمانی که مواد منجمد شود در قالب برای جبران انقباض موجود در قطعه نگه داری می شود .تابع پر شدن باعث رانده شدن مواد پلاستیکی به حفره با بیشترین سرعت قابل امکان تا حدود ۹۵ درصد پرشدن می باشد .تایع فشردگی ۵ درصد باقیمانده در قالب را با مواد اضافی موجود در قالب سرد پر می کند .این کار مطلوب است به این دلیل که در هنگام سرد شدن ترموپلاستیک ها انقباض به وجود می آید .تابع نگهداری ، مواد اضافی را در قالب سرد تا زمانی که منجمد نشده باشد نگه داری می کند .این توقف باعث جلوگیری از برگشت جریان مواد می شود .

خنک کاری :

قسمت خنک کنندگی در چرخه قالب تزریق بعد از تمام شدن تزریق مواد شروع می شود .در هنگام مرحله خنک کاری و در هنگامی که قالب بسته است ، مواد داغ پلاستیکی سرد شده به قطعه پلاستیکی جامد تبدیل می شود و زمانی که به اندازه کافی به سختی برسد آماده خارج شدن می شود .خنک کاری بخشی از چرخه ای قالب تزریق پلاستیک است که در چرخه ای تزریق، مواد را به قطعات جامد تبدیل کرده و آماده برای مرحله ی بعدی می کند . منظور از سخت و جامد شدن همان پلاستیکی شدن قطعه است .

پران :

عملکرد پران در چرخه قالب های تزریق این است که با سرعت و امنیت در باز شدن قالب و خروج قطعه می شود .در حین خروج در چرخه قالب های تزریق ، کلمپ می بایست در ابتدا به آرامی باز شده و سپس آماده ی پران می شود ،پران برای خروج قطعه از قالب عمل می کند .زمانی که قطعات خارج می شود ، پران جمع می شود و سپس برای مرحله ی بعدی آماده می شود .

منبع : اینترنت
ترجمه : ایران ملد