اخبار عمومی

روی آوردن تولیدکنندگان پتروشیمی ژاپن به خوراک بوتان

روی آوردن تولیدکنندگان پتروشیمی ژاپن به خوراک بوتان

همزمان با افزایش قیمت نفتا تولید‌کنندگان پتروشیمی ژاپن به خرید خوراک بوتان روی آورده‌اند. به گزارش نیپنا به نقل از پلاتس، منابع صنعتی اعلام کردند: شرکت‌های پتروشیمی شووا دنکو (Showa Denko) و میتسوئی کمیکالز (Mitsui Chemicals) ژاپن در میان اوج‌گیری قیمت‌های نفتا، به خریداری بوتان که این روزها به فراوانی در بازار آسیا عرضه می‌شود، روی آورده‌اند.منابع آگاه می‌گویند که حجم کل بوتان واردشده کمتر از ۵۰ هزار تن است.

هر یک از دو شرکت حداقل یک محموله از این محصول را برای تحویل در نیمه دوم دسامبر امسال یا نیمه اول ژانویه سال آینده میلادی سفارش داده‌اند.بازرگانان بازار پتروشیمی ژاپن می‌گویند: شووادنکو معمولا یک محموله ۱۱ هزار تنی بوتان خریداری می‌کند. این در حالی است که شرکت آستوموس انرژی  (Astomos) ژاپن نیز محموله‌ای ۱۱ هزار تنی را برای تاسیسات خود در شهر اوئیتا این کشور سفارش داده است. البته شووا دنکو گاهی یک محموله ۲۲هزار تنی می‌خرد.شرکت میتسوئی کمیکالز نیز به‌طور معمول یک محموله ۱۱ هزار تنی خریداری می‌کند. تولیدکنندگان پتروشیمی ژاپن معمولا بوتان مورد نیاز خود را از دیگر بازرگانان ال‌پی‌جی (LPG) ژاپن تهیه می‌کنند.منابع آگاه از بازار پتروشیمی عنوان کردند: به دنبال افت چشمگیر قیمت بوتان در تاریخ ۱۰ نوامبر امسال، بهای این خوراک به میزان کافی سقوط کرد تا تولیدکنندگان پتروشیمی ژاپن را به جایگزینی نفتا با بوتان ترغیب کند. جهش قیمت نفتا همراستا با بهای نفت خام نیز به این موضوع دامن زد.با این همه از آنجا که حجم بوتان خریداری‌شده از سوی شرکت‌های پتروشیمی ژاپن نسبتا کم است، تاثیر آن بر بازار نفتا محدود خواهد بود. بررسی‌ها نشان می‌دهند قیمت نفتا در بازارهای جهانی همزمان با افزایش قیمت نفت روند افزایشی به خود گرفته‌اند. قیمت نفتا در یک سال گذشته ۳۷ درصد افزایش داشته و این در حالی است که طی این مدت بهای نفت ۲۴ درصد رشد را از خود نشان داده است. به این ترتیب باید گفت ضریب رشد قیمت نفتا بالاتر از نفت بوده و این موضوع فشارهایی را به شرکت‌های پتروشیمی وارد کرده است.

منبع : خبرگزاری دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط

نظر خود را بگذارید

*

code

© 1385 - کلیه حقوق این مجموعه طبق قوانین متعلق به پایگاه اطلاع رسانی قالب و قالبسازی (ایران ملد) می باشد و هر گونه استفاده از محتوای سایت فقط با درج لینک و ذکر منبع مجاز می باشد.طراحی سایت توسط فراکارانت