روند معکوس قیمت و تقاضا مس در بورس

روند معکوس قیمت و تقاضا مس در بورس

کاهش تقاضای مس در بورس کالای ایران طی ماه‌ های اخیر موجب رکود بیشتر مبادلات در بازار آزاد این محصول شده است. این در شرایطی است که با وجود بی‌ رونقی و نبود تقاضا قیمت‌های پایه در تالار صنعتی بیش از سه‌هفته است که با افزایش رو‌به‌رو شده است.

به گفته یکی از کارشناسان حوزه فلزات پایه این افزایش نرخ به دلیل نوسان مثبت ارز بوده است. بهای دلار اوایل هفته گذشته ۳۳۱۵تومان بوده و در پایان هفته به بیش از ۳۳۹۰تومان رسیده است البته میانگین هفتگی نرخ مس نیز در روند مثبت این فلز سرخ بی‌تاثیر نبوده است.

بنابراین رشد میانگین هفتگی نرخ ارز در معاملات روز یکشنبه، مس را با افزایش بیش از ۲۰۰ تومانی در هر کیلو رو‌به‌رو کرد.

از سویی نیز به عقیده برخی کارشناسان عرضه‌ های مس در این روزها نمی‌ تواند خود را با میزان تقاضا هماهنگ کند و هر هفته شاهد افت تقاضای این محصولات در بورس کالای ایران هستیم که مهم‌ ترین دلیل آن نیز پایین آمدن توان خرید شرکت‌ های خریدار است؛ اگر چه بر‌‌اساس پیش‌ بینی‌ ها انتظار می‌ رود تقاضا در فصل پاییز افزایش پیدا کند، چرا‌ که در حال حاضر با توجه به تفاوت بین قیمت‌ های جهانی و داخلی و رفع محدودیت‌ های بین‌المللی صادرات افزایش خواهد یافت که در این صورت کاهش عرضه در بازار داخلی می‌تواند تقاضای بورس و بازار را افزایش دهد.

به این ترتیب دیروز ۲۹ شهریور ماه، بیش از ۲۷ هزار تن انواع مس در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روی تابلوی عرضه رفت، به‌طوری که شرکت صنایع ملی مس ایران با ۳۵۰۰ تن مس مفتول در این تالار حضور یافت. این شرکت همچنین، ۴۰۰۰ تن مس کاتد را در این روز عرضه کرد. از دیگر محصولات عرضه شده شرکت صنایع ملی مس ایران در این روز می‌توان به ۲۰ هزار تن انواع مس کم‌عیار، ۱۴۰ تن سولفور مولیبدن و ۱۸ تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، شرکت دنیای مس کاشان نیز ۲۷۰ تن مس مفتول را روی تابلوی بورس برد.

بر این اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت ۱۷ هزار و ۹۴۰ تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته افزایش۲۴۰ تومانی را تجربه کرده است. کل عرضه برای این محصول چهار هزار تن بوده در حالی که میزان تقاضا ۵۶۰ تن بوده است.

همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت ۱۸ هزار و ۶۸۰ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه، رشد ۲۲۴تومانی را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول ۳۵۰۰ تن بوده است، در حالی که تقاضاکنندگان خواستار ۴۶۰ تن از این محصول بوده‌اند.

مفتول مس شرکت دنیای مس کاشان نیز در این روز با قیمت پایه۱۸ هزار و ۷۳۵تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته با افزایش ۲۲۴ تومانی در هر کیلو مواجه شد. کل عرضه برای این محصول ۲۷۰ تن بود که با تقاضای ۱۶۵ تنی رو‌به‌رو بوده است.

از طرفی مس در بازار آزاد نیز هم‌اکنون با قیمت ۱۹ هزار و ۲۰۰ تومان در هر کیلو معامله می‌شود که نسبت به روز شنبه افزایش ۲۰۰‌تومانی در هر کیلو داشته است. از طرفی فعالان بازار معتقدند این رشد قیمت به دلیل روند مثبت بازارهای جهانی و نرخ ارز بوده است؛ البته اگر متغیر تاثیر‌گذاری مانند قیمت نفت به ریزش خود ادامه دهد، این روند صعودی در صورت ثبات نرخ ارز طی هفته آینده متوقف خواهد شد.

در بازار سایر فلزات رنگی چه گذشت؟

دیروز در بازار سایر محصولات نیز قیمت‌ها با روند قیمتی متفاوتی رو‌به‌رو شدند به‌طوری که آلومینیوم، مس و روی مثبت اما قلع، نیکل و سرب روند نزولی در پیش گرفتند. به گفته برخی از فعالان بازار خرید و فروش این محصولات در بازار داخلی نسبت به روزهای اخیر اندکی بهتر بوده است، اما با توجه به متغیرهای موجود این رشد تقاضا در بازار داخلی موقتی خواهد بود.

بنابراین به دلیل رکود نسبتا گسترده‌ای که بازار فلزات پایه را فرا گرفته است، بعید به نظر می‌رسد که نوسان‌های موقتی و روانی بازارهای ارز و قیمت‌های جهانی فلزات بتوانند وضعیت رکودی بازار داخلی را بهبود ببخشند، هرچند این روزها با توجه به پارامترهای تاثیر‌گذار، از افزایش نرخ فلزات پایه صحبت به میان می‌آید، اما در عمل بیشتر شاهد کاهش نرخ این محصولات در بازار آزاد هستیم.

به‌طور کلی باید گفت که از پنج سال گذشته تا‌کنون بازار فلزات پایه شاهد رکود طولانی مدت معاملات و ریزش قیمت‌ها تا به این حد نبوده است؛ البته در سال گذشته نرخ این محصولات نوسان‌های زیادی را تجربه کرد و رکود در تابستان سال جاری بسیار عمیق‌تر از تابستان سال‌های گذشته بوده است.

همچنین به دلیل کاهش شدید مبادلات، قیمت در بازار متفاوت است و فقط آن دسته از افرادی که نیازمند نقدینگی هستند، اقدام به عرضه محصولات خود می‌کنند. بنابراین در هفته‌های آینده چندان رشدی برای این بازار متصور نیست؛ هرچند کاهش بیش از این هم در معاملات واقعی بازار فلزات قابل‌قبول نخواهد بود.

از طرفی درخصوص وضعیت قیمت‌ها طی روزهای آینده در بازار داخل باید منتظر ماند و دید که نوسان بهای جهانی فلزات و نرخ ارز تا چه حدی و با چه شتابی در بازار داخل تاثیر خواهد گذاشت و در نهایت این تاثیر منجر به چه اصلاحی در قیمت‌ها خواهد شد. اگر چنانچه بهای ارز ثابت باقی بماند، احتمال آنکه قیمت فلزات پایه نیز ظرف روزهای آینده تثبیت شود وجود دارد؛ اما اگر بهای نرخ ارز نیز همراه با سقوط قیمت‌ها ریزشی باشد، شاهد افت بیشتری از بهای این محصولات خواهیم بود.

منبع :‌خبرگزاری دنیای اقتصاد