اخبار عمومی

روند اصلاحی بازار پلی‌پروپیلن‌ها با حذف سقف قیمت در بورس کالا

روند اصلاحی بازار پلی‌پروپیلن‌ها با حذف سقف قیمت در بورس کالا

رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی پلاستیک و پلیمر با بیان اینکه تصمیم شورای رقابت مبنی بر حذف سقف پلی‌پروپیلن‌ها در شرایط کنونی منطقی و به صلاح بازار است، گفت: روند اصلاحی بازار پلی‌پروپیلن‌ها با حذف سقف قیمت در بورس کالا اتفاق می‌افتد.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم، ورود شورای رقابت به بحث روند عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران در سال گذشته و تشکیل کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی در این شورا آن هم با حضور نماینده شرکت‌های بالادستی و پایین دستی پتروشیمی، آغاز مسیری بود برای اصلاح برخی روند‌های قدیمی با همفکری و هم‌اندیشی دست‌اندرکاران این صنعت آن هم در بازاری شفاف همچون بورس کالا. به این ترتیب کارگروه تنظیم بازار به‌صورت مستمر و با رصد دقیق معاملات تالار پتروشیمی بورس کالای ایران، اقدام به تصمیم‌گیری برای بهبود روند دادوستدها توام با رعایت منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان کرده است که در تازه‌ترین اقدام، سقف قیمت پلی‌پروپیلن‌ها از هفته جاری در معاملات تالار نقره‌ای برداشته شد تا رفته رفته شاهد پایان التهاب قیمتی این محصولات با کاهش فاصله قیمتی بورس و بازار باشیم. در همین راستا رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی پلاستیک و پلیمر با بیان اینکه تصمیم شورای رقابت مبنی بر حذف سقف پلی‌پروپیلن‌ها در شرایط کنونی منطقی و به صلاح بازار است، گفت: حذف سقف قیمت پلی‌پروپیلن‌ها با توجه به شرایط بازار و پس از بررسی‌های همه‌جانبه در جلسات شورای رقابت انجام شد که قطعا راهکاری کاملا راهگشا برای بازار این کالاها خواهد بود.

عباسعلی متوسلیان با اشاره به اینکه سقف قیمت در گروه پلی‌پروپیلن‌ها آسیب جدی به بازار وارد می‌کرد، افزود: جمع‌آوری محصولات از سوی واسطه‌ها به دلیل اختلاف قیمت در بازار و بورس و عدم دسترسی تولیدکنندگان به محصولات با توجه به تقاضای کاذب ایجاد شده توسط واسطه‌ها، از معضلات عدم حذف سقف قیمت پلی‌پروپیلن‌ها بود که این مشکل از این هفته برطرف شد. وی در ادامه با اشاره به اینکه کف عرضه پلی‌پروپیلن‌ها باید از این پس کاملا از سوی پتروشیمی‌ها رعایت شود، گفت: اگر کف عرضه‌ها در حدود بیش از ۹ هزار تن در هر هفته برای پلی‌پروپیلن رعایت شود، مشکلی برای بازار ایجاد نخواهد شد، البته رعایت کف عرضه‌ها به تنهایی کافی نبوده و باید تعادل رعایت شده و تمامی گرید‌های موردنیاز بازار و با MFR‌های مختلف عرضه شود. این مقام مسوول با بیان اینکه حجم عرضه پلی‌پروپیلن‌های نساجی در هفته جاری ۹ هزار و ۴۰۰ تن بود، خاطر‌نشان کرد: البته با توجه به سهمیه ماهانه این کالاها و شارژ سهمیه‌ها در ابتدای ماه، همواره با حجم بیشتری از تقاضا در روزهای نخست ماه روبه‌رو هستیم، با این حال در هفته جاری بازار پلی‌پروپیلن‌ها با توجه به شرایط جدید، روند نسبی مطلوبی داشت. وی در ادامه افزود: تجمیع عرضه پلی‌پروپیلن‌ها در یک روز نیز می‌تواند بازار این محصولات را به سوی تعادل و کاهش رقابت‌ها پیش ببرد، از سوی دیگر لازم است حجم صادرات نیز از سوی شرکت‌های پتروشیمی کاهش یابد تا بازار به ثبات برسد.

منبع : خبرگزاری دنیای اقتصاد

 

مطالب مرتبط

نظر خود را بگذارید

*

code

© 1385 - کلیه حقوق این مجموعه طبق قوانین متعلق به پایگاه اطلاع رسانی قالب و قالبسازی (ایران ملد) می باشد و هر گونه استفاده از محتوای سایت فقط با درج لینک و ذکر منبع مجاز می باشد.طراحی سایت توسط فراکارانت