روزهای روشن فلز نقره‌ای در راه است

روزهای روشن فلز نقره‌ای در راه است

آلومینیوم از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون عملکرد نسبتا مناسبی در مقایسه با دیگر فلزات داشته است. حال این پرسش مطرح می‌شود که آیا رشد قیمت این فلز ادامه خواهد یافت؟به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، «گلدمن ساکس» پیش‌بینی کرده که قیمت این فلز طی ۶ ماه به ۲ هزار دلار و در مدت یک سال به ۲۱۰۰ دلار در هر تن برسد. از نگاه تحلیلگران این بانک، تقویت قیمت آلومینیوم به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و اصلاح عرضه این فلز در چین بوده است.

 

همان طور که در گزارش‌های قبلی نیز اشاره شد، محدودیت‌های چین برای تولید آلومینیوم یکی از دلایل مهم افزایش قیمت این فلز بوده است، چراکه این کار بخشی از برنامه پیشگیری از آلودگی هوا در این کشور محسوب می‌شود. به‌عنوان بخشی از این طرح، تولیدکنندگان آلومینیوم در ۲۸ شهر این کشور در حال کاهش بیش از ۳۰ درصدی ظرفیت تولید این فلز هستند. البته بازار آلومینیوم چین با فشارهای بیرونی هم دست و پنجه نرم می‌کند، به‌طوری که وزارت اقتصاد آمریکا در آوریل تحقیقی در مورد اینکه آیا واردات آلومینیوم چین تهدیدی برای امنیت ملی این کشور خواهد بود، انجام داد. بر اساس نتایج این بررسی، فقط یک شرکت آمریکایی، آلومینیوم دارای خلوص بالا و مناسب ساخت هواپیماهای جنگی تولید می‌کند. این بررسی می‌تواند سبب تعرفه‌گذاری بر واردات آلومینیوم شود.یک سخنگوی وزارت اقتصاد چین گفت: مقامات به شدت نگران نتایج این بررسی هستند و امیدوارند، این مساله از راه مذاکره حل شود.

 

فرصت تولیدکنندگان خارج از چین

تحلیلگران «مورگان استنلی» در زمینه محدودیت‌های چین برای تولید آلومینیوم بر این باورند که تولیدکنندگان دیگر کشورها فرصت مناسبی برای تامین تقاضای چین خواهند داشت. سهم چین از بازار جهانی آلومینیوم از سال ۲۰۰۰ تاکنون از ۱۱ به ۵۳ درصد افزایش یافته، در حالی که تولید آلومینیوم آمریکا طی این مدت ۷۷ درصد افت و سهم این کشور از بازار جهانی این فلز از ۱۶ درصد به کمتر از ۲ درصد کاهش داشته است. در شرایطی که عرضه آلومینیوم با محدودیت‌هایی مواجه شده، اما تقاضای این فلز در بسیاری از بخش‌ها آماده جهش است. موسسه «گلوبال مارکت اینسایتز» در گزارش جدید خود برآورد کرده که بازار جهانی آلیاژهای آلومینیوم تا سال ۲۰۲۴ میلادی به بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار برسد. عواملی که برای رونق بازار آلومینیوم پیش‌بینی شده شامل افزایش سفرهای هوایی و رشد پروژه‌های زیرساختی و ساختمانی در اقتصادهای نوظهور است.موسسه «ریسرچ‌اند مارکتز» نیز پیش‌بینی کرده که مصرف آلومینیوم در صنعت خودرو تا سال ۲۰۲۲ میلادی به ۴/ ۴۲ میلیارد دلار برسد که منطقه آسیا-پاسیفیک به‌عنوان بزرگ ترین مصرف‌کننده خواهد بود. بخش مهمی از این رشد، ناشی از افزایش تولید وسایل نقلیه و قیمت گاز خواهد بود.

 

تاثیر بر شرکت‌ها

افزایش قیمت آلومینیوم بر سهام شرکت‌های بزرگ تولیدکننده این فلز تاثیر گذاشته است. به‌عنوان نمونه سهام شرکت آمریکایی «آلکوا» که یک پنجم آلومینیوم جهان را تولید می‌کند، از ابتدای سال تا ۱۵ مه ‌بیش از ۱۵ درصد رشد داشته است. همچنین سهام شرکت نروژی «نورسک هیدرو» نیز از ابتدای سال تا ۱۵ مه‌ ۷/ ۱۹ درصد و سهام شرکت آلومینیوم چین ۷/ ۱۲ درصد رشد داشته است.

شرکت «روسال» نیز از رشد ۴۸ درصدی سود خالص خود در فصل نخست ۲۰۱۷ خبر داد. سود سه ماهه نخست امسال این شرکت ۱۸۷ میلیون دلار شد، در حالی که این رقم در مدت مشابه پارسال ۱۲۶ میلیون دلار بود. مدیر اجرایی «روسال» گفت: تقاضای آلومینیوم در سال ۲۰۱۷ در مسیر رشد ۵ درصدی قرار دارد که در مجموع به ۷/ ۶۲ میلیون تن خواهد رسید. یک ماه قبل تارنمای Seeking Alpha به نقل از «اندرو هچت» یک تحلیلگر نوشت: تولید آلومینیوم به برق زیادی نیاز دارد و بیشتر کارخانه‌های ذوب آلومینیوم چین به شبکه برق متصل هستند و تقاضای اصلی خود را در نواحی زیر پوشش تامین می‌کنند، اما به دلیل مشکلات آلودگی و فشارهای بین‌المللی بر سیاست‌های تجاری این کشور، افت تولید این فلز طی ماه‌ها و سال‌های آینده مشاهده خواهد شد.

منبع : خبرگزاری دنیای اقتصاد