خدمات تزریق قطعات پلاستیک

یکی از راحت ترین و پر مصرف ترین و مهم ترین روش های رایج برای شکل دادن به پلیمرها (بسپارها) استفاده از ماشین تزریق است. پس از پیدایش و توسعه پلاستیک ها تلاش ها برای ساخت دستگاه هایی که بتوان به وسیله آنها به سادگی مواد اولیه پلاستیک را به شکل دلخواه در آورد آغاز شد و به اختراع ماشین تزریق انجامید. اولین دستگاه تزریق که به صورت ابتدایی کار می کرد در آمریکا و در سال ۱۸۷۲ ساخته شد و اولین ماشین تزریق پیشرفته نیز در سال ۱۹۴۶ در آمریکا توسط جیمز واتسون (James Watson) به ثبت رسید. وظیفه اصلی دستگاه ماشین تزریق تبدیل مواد پلاستیک جامد (دانه های ریز یا گرانول های پلیمر) به پلاستیک سیال و روان و انتقال آن به قالب می باشد به نحوی که همیشه مواد سیال آماده تزریق داخل قالب باشند.

injection mold

مشخصات ماشین های تزریق

ماشین های قالب گیری تزریق را می توان با ویژگی مهم برای هرماشین که نشان دهنده قابلیت های آن می باشد شناخت که عبارتند از ظرفیت تزریق   و تناژقفل کردن قالب .

ظرفیت تزریق عبارت است از حداکثر مقدار مواد پلاستیکی که ماشین می تواند در هر سیکل به داخل قالب تزریق کند .  با توجه به اینکه چگالی پلاستیک های مختلف با هم تفاوت دارد باید یک استاندارد برای مقایسه تعریف شود. پلی استایرین به عنوان پلاستیک استاندارد برای این ارزیابی پذیرفته شده است. ماشین های تزریق خیلی کوچک آزمایشگاهی ممکن است ظرفیتی معادل حداکثر gr 20 داشته باشند. بعضی ماشین های تزریق بزرگ نیز می توانند در هر سیکل بیش از kg  ۶ ظرفیت داشته باشند.

 

تناژ قفل کردن قالب

تناژ قفل کردن ، حداکثر نیرویی است که ماشین می تواند به قالب وارد کند. از نظر تناژ می توان ماشین های تزریق را به سه گروه کوچک، متوسط و بزرگ دسته بندی کرد. در ماشین های کوچک ، تناژ قفل کردن حداکثر ۹۹ tons است. تناژ ماشین های متوسط ۱۰۰-۲۰۰۰ و تناژ ماشین های تزریق بزرگ بالاتر از ۲۰۰۰ tons  است. ماشین های تزریق بزرگ که به صورت استاندارد ساخته می شوند ممکن است تناژی معادل ۱۰۰۰۰ tons نیز داشته باشد.

 

مزایای فرآیند قالب گیری تزریقی

۱- تعداد تولید بالا

۲- امکان کاشت قطعات فلزی و غیر فلزی در پلاستیک

۳- امکان تولید قطعات کوچک با فرم‌های پیچیده و تلرانس‌های ابعادی دقیق

۴- امکان استفاده از بیش از یک نوع ماده پلاستیکی در یک قطعه

۵- عدم نیاز اغلب قطعات تولیدی به عملیات تکمیلی

۶- امکان استفاده مجدد از ضایعات پلاستیکی تولیدی

۷- امکان تولید قطعات سازه‌ای از فوم به روش قالبگیری تزریقی واکنشی

۸- قابلیت اتوماسیون کامل فرآیند

 

معایب قالب گیری تزریقی

۱- عدم امکان تولید برای تعداد کم

۲- ماشین‌های تزریق گران هستند

۳- رقابت در این عرصه تولید زیاد است

۴- فرآیندی پیچیده است

۵- به وجود آمدن اثر مکش روی قطعه قالب گیری شده :

اثر مکش به شکل یک فرورفتگی و گودی در سطح قطعه ی قالب گیری شده مشاهده می شود. این نقص به علت جمع شدگی موضعی بیش از حد ماده ، پس از خنک شدن به وجود می آید.

—————————————————————————————————————————

گروه مهندسی ایران ملد با قابلیت تولید قطعات پلاستیکی از ۱ گرم تا ۵۰۰ گرم با دستگاه های پیشرفته آماده خدمات به مشتریان گرامی می باشد .

جهت سفارش تزریق می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .

 

آدرس : تهران – شهرک صنعتی چهاردانگه – خیابان ششم آلومینیوم کاران – پلاک ۲۷

تلفن :

۵۵۲۶۱۴۸۶

۵۵۲۶۵۱۶۴

همراه :

۲۰۹   ۳۰۰۹   ۰۹۳۵