تنظیم یک استاندارد برای طراحی راه گاه گرم – بخش اول

تنظیم یک استاندارد برای طراحی راه گاه گرم – بخش اول

پائین نگه‌داشتن هزینه­ های سیستم راه گاه گرم، راه‌کار کلیدی در طراحی دستگاه ­های تزریق کارآمد است.

1

شکل ۱٫ یک مانیفلد راهگاه گرم استاندارد که در طراحی سیستم راهگاه گرم پیشرفته نقشی اساسی دارد.

2

شکل ۲٫ یک آرایش استاندارد با چند ماژول که کیفیت تولید قطعه در مقیاس انبوه را افزایش می­دهد.

3

شکل ۳٫ صفحات عایق حرارتی که در پوشش ­های خارجی استفاده می­ شوند؛ این قطعات از خروج گرما از قالب­ های گرم پیشگیری کرده و از این طریق هزینه ­های مربوط به انرژی در فرآیندهای قالب ­گیری را کاهش می­دهند.

طراحی قطعات به‌صورت استاندارد در سیستم راهگاه گرم، مزایای زیادی در پی دارد ازجمله: کاهش هزینه مواد اولیه، کاهش زمان استراحت دستگاه، تسهیل در سفارش دهی قطعات یدکی، افزایش انعطاف‌پذیری و کارایی سیستم، نگه­داری آسان و بهبود در کیفیت و تحویل دادن محصولات. وجود این استانداردها موجب می­ شود که یک تولیدکننده قطعات سیستم راهگاه گرم همیشه قطعات اصلی را در انبار خود موجود داشته باشد و با اندکی تغییر آن‌ها را آماده تحویل به مشتریان کند. برخی از این قطعات عبارت‌اند از: بلوک­های مانیفلد، نازل­­های حرارت دیده راهگاه گرم، گرم‌کننده‌های راهگاه دریچه­ها. این قطعات اصلی برای حفظ سیالیت پلاستیک مذاب و انتقال آن از نازل دستگاه قالب­گیری تا روزنه ­­ی محفظه‌ای که در آنجا قطعه قالب­گیری می ­شود؛ ضروری هستند. پیشرفت­ های انجام شده در سیستم­ راهگاه گرم می­تواند نقل‌ و انتقال برخی از مواد پلاستیکی مانند نایلون و پلی سولفون را تسهیل کرده و نیز هزینه­ها را به حداقل برساند. استاندارد بودن قطعات نقشی اساسی در مزیت بخشی در طراحی راهگاه گرم ایفا می ­کند.

مجرایی که مذاب در آن جریان می­ یابد می­ تواند قطرهای مختلفی داشته و در چندین سطح ماشین‌کاری شده باشد. گرمای سوختن دمایی است که مجرای استیل یا نازل باید تا آن دما گرم شوند تا پلاستیک در کل سرتاسر سیستم به‌صورت مذاب باقی‌مانده و نیز پلاستیک ازهم‌پاشیده نشود. شکل مجراهایی که مذاب در آن‌ها به جریان در می‌ آید و گرمای سوختن وابسته به نوع رزین و آرایش قطعات است که این موارد نیز در سیستم­ های مختلف متفاوت هستند. این موضوع این تصور را ایجاد می ­کند که استانداردسازی، امری غیرممکن است؛ اما شما می­توانید در هنگام طراحی سیستم با هر آنچه در دسترس شما هست؛ استانداردسازی انجام دهید. استانداردسازی را از یک بلوک استیل خالی شروع می­ کنیم. داخل این بلوک متناسب با کاربرد موردنظر، ماشین‌کاری شده است به‌گونه‌ای که در حین حفظ اصول مهندسی، حداکثر انعطاف ­پذیری در طراحی سیستم اعمال‌ شده باشد. ما در اینجا یک سیستم راهگاه گرم را از هم تفکیک می­ کنیم تا مزایای استانداردسازی مشخص شود .

منبع : اینترنت

بگردان : ایران ملد