تعریفی جدید از فناوری CAM برای قالبسازان

تعریفی جدید از فناوری CAM برای قالبسازان

مسیر های ابزاری باعث میشوند که تنظیم حرکت ماشین آلات به شکلی پویا تر ، سریع تر و ایمن تر و بدون نیاز به تجهیزات سرعت بالا انجام پذیرد.ماشین کاری با سرعت بالا مدتی است که در دسترس است . کنترل قدرتمند به همراه سرعت خیره کننده و اسپیندل های سرعت بالا قادرند تا در سرعت های بسیار بالا مواد(متریال) را بزدایند. اگر قطعه ای با منحنی های تیز و گوشه دار را در دستگاه بیندازید، قادر به تحمل بوده و مشکلی رخ نمیدهد.

پیش از این استفاده از ماشین آلات و مسیر های ابزاری استاندارد CAM در سرعت های بالا نیاز به ساعت ها برنامه ریزی بود تا ماده مورد نظر با سرعت و قدرت ماشین هماهنگی داشته باشد.برنامه نویس CAM محتاطانه کار اولین قطعه را انجام داده وسپس نسبت بار (میزان تغذیه) را آرامتر کرده و صورتی که به نظر برسد دستگاه دچار مشکل شده دکمه توقف دستگاه را میفشارد.سپس به ایستگاه برنامه نویسی CAM رفته و مسیر های ابزاری سرعت بالا را اصلاح میکند.

این روند برای تولیدات ماشینکاری مناسب است اما برای ساخت قالب که معمولا اولین قطعه آخرین قطعه است این روند مناسب نیست و بهتر است که سرعت ماشین را پایین آورده تا در ایمن ترین حالت ممکن قرار گیرد. بنابراین اگر با قالبسازان راجع به ماشین آلات پیشرفته و سرعت بالا صحبت کنید متوجه می شوید که آنها تمایلی به این ماشین کاری با سرعت بالا،نشان نمیدهند. نرم افزارهای CAM به پیشرفت ها قابل توجهی در زمینه چرخش ماشین آلات ، ایمنی ،کاهش سایش ابزار آلات دست یافته است.همچنین این پیشرفت می تواند باعث کاهش یافتن زمان CNC نیز بشود. برخی این استراتژی ماشینکاری را سرعت بالا می نامند اما تکنولوژی جدید CAM را باید ” سرعت،ایمنی و کیفیت بالا” نام گیرد.این بدان معناست که شما میتوانید، سریعتر ، ایمن تر ماشین کاری های مربوط به قالب خود را انجام دهید. بنابراین میتوان نرم افزار CAM را چیزی بیش از “سرعت بالا ” نامید ، این نرم افزار قالبسازان را تشویق به استفاده از مزایای آن کرده و وقت آن رسیده تا قالبسازان عملکرد این نرم افزار را مورد بررسی قرار دهند.

انتقال مسیر های ابزاری (Toolpath)

امروزه ایجاد مسیر های ابزاری با الگوریتم های پیشرفته ای که مواد را تجزیه و تحلیل میکند امکان پذیر است. این نرم افزارها به صورت اتوماتیک سرعت، چرخش و حرکت ابزار را تنظیم کرده و ابزار را در بهترین حالت برش قرار داده و دما را کنترل میکند ، همچنین از شکستن و سایش ناهموار ابزار جلوگیری به عمل می آورد.این الگوریتم حتی جنس ابزار مورد استفاده و جنس قطعه در حال برش را نیز در نظر میگیرد تا ایمن ترین حالت ممکن را ایجاد کند.

این قابلیت بیش از سرعت بالا بودن ، بهتر است حرکت پویا نامیده شود. دراین متن میتوانیم “پویایی” را اصلاح ثابت مسیر برش بر اساس بار تعریف کنیم. تنظیم پویای حرکت ابزار ، به برش مستمر برای رسیدن به به شرایط بهینه بر اساس شرایطی معین گفته می شود.صاحبان مشاغل می توانند مزایای حرکت پویا را تقریبا بر روی هر دستگاهی درک کنند.تجهیزات سرعت بالا اشخاص را قادر میکند تا در کار کارایی و موفقیتشان بسیار بالا رود. با این حال کاربرانی که از اسپیندل های سرعت پایین استفاده میکنند هم می توانند تا حد زیادی از مزایای حرکت پویا بهرمند شوند ، چرا که حرکت این دستگاه ها همیشه در جهت برش های بهینه می باشد.

مسیر های ابزاری که به صورت پویا تنظیم می شوند کارآمد تر هستند چرا که مسیرهای ابزاری مقدار موادی که باید حذف شود را بر اساس مشخصات تولید کننده ابزار تنظیم میکنند و بیشتر سطح را مورد استفاده قرار میدهد که اغلب مواقع در می تواند برگ برنده ای در مسیر های برشی غیر پویا باشد.از آنجا که مسیر های ابزاری به طور مستمر همه جوانب را بررسی میکند ، سازگاری قابل مشاهده ای در مورد دقت پیش بینی سایش ابزار به دست می آید.

هدف یکی از مسیرهای ابزاری که چند سال پیش معرفی شد بسته بندی دو بعدی بود،که یک نیاز مکرر در ماشینکاری صفحات قالب است.به جای نور های کم شونده،گسل گامه های تهاجمی، این مسیرهای ابزاری گسل گامه های بسیار کمتری استفاده میکند که اجازه میدهد برش های عمقی صورت پذیرد.این بدان معنا است که به جای برش زدن یک منطقه برای دو یا سه بار با استفاده از این ابزار می توان یک برش نهایی زده و در حهت بهینه سازی حرکت کرد.در بسیاری از موارد، این روش باعث صرفه جویی در زمان از ۲۰ الی ۷۵% میشود.از طرفی عمر این ابزارها به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده است چرا که میتوان گرما و سایش را به طور یکسان منتشر کرد.این ابزارها تنها در هزینه ها صرفه جویی نمیکند و اگر نیروی کار و تعویض ابزار را در نظر بگیرید متوجه میشویم که هزینه کلی ماشین را پایین می آورد.امروزه این تکنولوژی گسترش یافته و نه تنها در ماشین کاری های دو بعدی برای ساخت قالب استفاده می شود بلکه در ماهیچه های پیچیده سه بعدی و در حفره برداری نیز استفاده میشود.

قالبسازان که از فناوری حرکت پویا استفاده میکنند در زمانبدی ،زمان برش، و عمر ابزار آلات به پیشرفت قابل توجهی میرسند و این پیشرفت به آنها کمک میکند تا قیمت خدمات خود را پایین بیاورند.در بسیاری از موارد، گزینه حرکت پویا در دسترس نرم افزارهای قالبسازان است. انها به راحتی می توانند گزینه حرکت پویا را انتخاب کرده و کار خود را شروع کنند.بعد از چند هفته استفاده از مسیرهای ابزاری، می توانند به وضوح مزایای آن را ببیند.

استفاده از مسیر های ابزاری که حرکت آن به صورت پویا انجام گرفته است در رابطه با ابزارهای برش پیشرفته و تنظیمات بر اساس داده های تراشه و تراشکاری خشک فولاد، می تواند قالب سازان را قادر به رسیدن به سطح CNC کند که پیش از این تصور میشد چنین چیزی غیر ممکن است.

در مرحله عمل

در قالب گیری سریع و قالب گیری تزریقی که با استفاده از مسیرهای ابزاری که به صورت سرعت بالا ، پویا و با استفاده از ابزارآلات برش پیشرفته انجام میگرد ، می توان صفحات دستگاه های انژکتوری را در کمتر از یک دقیقه انجام داد.همچنین این شرکت از این تکنولوژی در برنامه های CNC خود برای برش های الکترود استفاده شد و گزارش شده است که عملیات بهره برداری تا جایی دقیق و موفق بوده است که برنامه کاری پیش از موعد مقرر به اتمام رسیده است.زمان برش زدن الکترود ها نیز کاهش یافته و زمان برنامه نویسی به حداقل خود رسیده است.

منبع : اینترنت

ترجمه : ایران ملد