بورس کالا بستر تامین مالی فولادسازان را مهیا کرده است

بورس کالا بستر تامین مالی فولادسازان را مهیا کرده است

امروز بزرگ‌ترین‌ دغدغه فولادسازان کاهش تقاضا و نداشتن رونق بازار است، بر همین اساس بهتر است تولیدکنندگان برای رفع بخشی از این مشکلات به سمتی حرکت کنند که با استفاده از ابزارهای تامین مالی، اقدام به فروش محصولات و همچنین تامین مالی خود کنند که در این زمینه استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا توصیه می‌شود.

به گزارش «سنا» بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان با بیان مطلب فوق گفت: در حال حاضر در فضای اجرایی شدن برجام، بحث افزایش سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در صنعت فولاد مطرح است و امکان فاینانس‌های خارجی می‌تواند انگیزه تولیدکنندگان را به افزایش ظرفیت تولید و در نتیجه تامین مالی برای شروع این کار افزایش دهد. سبحانی افزود: در این شرایط مکانیزم‌های تامین مالی در بورس کالای ایران وجود دارد که موجب تامین سرمایه در گردش تولیدکنندگان خواهد شد، بر همین اساس شرکت‌هایی که در تامین منابع مالی برای خرید مواد اولیه و تکمیل پروژه‌های خود با مشکل رو به رو هستند می‌توانند به سمت تامین مالی از بورس کالا بروند. وی تاکید کرد: بخش تولید و صنعتی کشور به تامین مالی نیاز دارد که در گذشته به دلیل وجود محدودیت‌های بین‌المللی به خصوص در سیستم بانکی، نتوانسته آن طور که باید تامین مالی کند؛ بنابراین تولیدکنندگان باید از هر فرصتی استفاده کنند که بازاری همچون بورس کالای ایران با طراحی ابزارهای تامین مالی مانند اوراق سلف موازی این فرصت را برای آنها مهیا کرده است.

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان در پاسخ به این پرسش که بورس کالا برای صنعت فولاد کشور چه مزیت هایی داشته است، گفت: برای پاسخ به این پرسش باید به ۱۲ سال قبل یعنی سال ۸۲ و تاسیس بورس فلزات برگردیم؛ باید به یاد آوریم که قبل از راه‌اندازی بورس کالا در کشور، قیمت فولاد را تعزیرات حکومتی تعیین می‌کرد. وی ادامه داد: در آن زمان قیمت‌ها به گونه‌ای تعیین می‌شد که سود عمده به جای تولیدکننده به دست واسطه‌ها می‌رسید، به عبارت دیگر قیمت کارخانه‌ها زیر قیمت بازار بود و اختلاف قیمت کارخانه و بازار، سودی بود که به جیب واسطه‌ها می‌رفت. سبحانی اظهار کرد: اما با راه‌اندازی بورس کالا، قیمت فروش کارخانه‌ها واقعی شد و به نرخ‌های حاشیه بازار رسید تا سودهای واقعی نصیب تولیدکنندگان شود. وی با بیان اینکه، بورس مکانی است برای کشف قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضا، گفت: از سال ٨٢، تولیدکنندگان محصولات را روی تابلوی بورس می‌برند و روند قیمت‌ها علاوه بر فاکتورهای مختلف، به مقدار عرضه و تقاضا در تالار معاملات بستگی دارد؛ بنابراین قیمت‌ها در بستری رقابتی و شفاف تعیین می‌شود. سبحانی در پایان به رونق بازار محصولات فولادی در سال آتی اشاره کرد و افزود: اگر درسال آینده دولت حمایت‌های لازم را از تولیدکنندگان داشته باشد، نرخ انرژی در حوالی قیمت‌های فعلی باقی بماند، جلوی واردات غیرضروری گرفته و از تعرفه مالیات بر درآمد شرکت‌ها حمایت شود، می‌توان به رونق بازار فولاد و طرح‌های توسعه‌ای در سال آتی امیدوار بود.

منبع : خبرگزاری دنیای اقتصاد