بهبود آرام تقاضای مس در بورس کالا

بهبود آرام تقاضای مس در بورس کالا

افت قیمت بیش از ۲۰۰ تومانی فلز سرخ طی معاملات روز گذشته بورس کالای ایران افزایش تقاضا را نسبت به هفته‌های گذشته برای این محصول به دنبال داشت. روز یکشنبه ۴ بهمن ماه ‌رینگ محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران شاهد عرضه بیش از ۲۴ هزار و ۶۰۰ تن انواع فلز سرخ بود که از این مقدار ۲ هزار تن آن به مفتول و ۲ هزار و ۵۰۰ تن آن به کاتد مس اختصاص داشت که نسبت به آخرین معامله کاهش بیش از یک درصدی را تجربه کرد. در این روز مس مفتول نسبت به هفته گذشته افت بیش از ۲۴۰ تومانی را تجربه کرد، در حالی که کاتد ملی‌مس با کاهش بیش از ۲۲۰ تومانی در هر کیلو رو‌به‌رو شد. از دیگر محصولات عرضه شده شرکت ملی صنایع مس ایران در این روز می‌توان به ۲۰ هزار تن انواع مس کم‌عیار، ۱۴۰ تن سولفور مولیبدن و ۱۸ تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان، ۲۷۰ تن مس مفتول را راهی تالار معاملات کرد.

بر این اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت ۱۵ هزار و ۴۳۰ تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته کاهش ۲۲۷ تومانی را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول ۲ هزار و ۵۰۰ تن بوده درحالی‌که میزان تقاضا ۲ هزار و ۳۴۰ تن ثبت شد. همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت ۱۶ هزار و ۲۰۱ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین معامله، افت ۲۴۵ تومانی را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول ۲ هزار و ۵۰۰ تن بوده است، درحالی‌که تقاضاکنندگان خواستار ۵۰۰ تن از این محصول بوده‌اند. مفتول مس شرکت دنیای مس کاشان نیز در این روز با قیمت پایه ۱۶ هزار و ۲۵۶ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته، کاهش ۲۴۵ تومانی را در هر کیلو تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول ۲۷۰ تن بود، اما این در شرایطی است که تقاضا برای آن به میزان ۳۷۰ تن ثبت شد. به گفته کارشناسان بازار فلزات پایه اصلی‌ترین عامل تقاضای فلز سرخ در معاملات روز گذشته بورس کالا به ویژه برای محصولات کاتد ملی مس و مفتول شرکت دنیای مس کاشان علاوه بر کاهش عرضه این محصولات در بورس کالا و کمبود آن در بازار آزاد، انتظار برای افزایش قیمت این محصولات طی هفته آینده بود. میانگین قیمت مس طی هفته گذشته در بورس فلزات لندن کاهشی بود، اما این در شرایطی است که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد قیمت این فلز سرخ طی هفته جاری با توجه به انتشار اخباری مبنی بر بهبود بازار جهانی رو به رشد خواهد بود.

از سوی دیگر مفتول مس هم‌ اکنون در بازار آزاد با قیمت ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان در هر کیلو به فروش می‌رسد که نسبت به‌ روز گذشته کاهش ۳۰۰ تومانی را در هر کیلو داشته است. البته در حال حاضر تفاوت قیمتی این فلز در بازار آزاد و بورس کالای ایران ۲۰۰ تومان است که به گفته برخی از کارشناسان حوزه فلزات پایه همچنان خرید از بورس کالای ایران برای تولید‌کنندگان صرفه اقتصادی دارد و همین امر موجب شده تقاضا برای این فلز در معاملات بورس کالای ایران نسبت به هفته‌های گذشته افزایش یابد. افت قیمت مس در بازارهای جهانی که از ماه سپتامبر شدت گرفته است، اکنون اندکی ملایم‌تر شده و این فلز سرخ افزایش اندکی را تجربه کرده، به‌طوری که مس در بورس فلزات لندن طی روز جمعه به ۴ هزار و ۴۶۸ دلار در هر تن رسیده است. به عقیده تحلیلگران بازار جهانی فلزات پایه دو عامل اساسی بر روند رشد قیمت فلز سرخ طی هفته آینده موثر خواهد بود، یکی از آنها افزایش تقاضای مجدد چین در بازارهای کالایی و اثر دوم بازگشت قیمت نفت به مرز ۳۰ دلاری است. بر‌اساس پیش‌بینی‌ها بهای طلای سیاه احتمالا در بلند‌مدت به روند صعودی خود ادامه خواهد داد، بنابراین انتظار می‌رود فلز سرخ تغییر مسیر دهد و روند رو‌به رشدی را تجربه کند، همچنین تحلیلگران معتقدند کاهش قیمت بیش از حد این فلز با توجه به اشتهای بالای چین برای خرید‌های انباری در قیمت‌های پایین می‌تواند انگیزه خریداران را در میان‌مدت افزایش دهد.

به این ترتیب گزینه افزایش قیمت برای مس در میان‌مدت و بلند‌مدت منتفی نیست. از سویی ثبت مرز روانی قیمت مس(۴هزار و۴۰۰ دلار در هر تن) با توجه به مازاد عرضه‌ای که در شرایط کنونی افزون بر تقاضای بازار دیده می‌شود افق‌های جدید را فرا روی این بازار قرار می‌دهد و این موضوع می‌تواند کف قیمتی فعلی را برای فلز مورد بررسی حفظ کند، این در حالی است که افت شاخص تولیدات کارخانه‌ای در چین یک داده مهم و موثر بر افت بیشتر قیمت‌ها در آینده است که این نظریه را تایید می‌کند. همچنین یک کارشناس ارشد بازارهای کالایی در این زمینه معتقد است همچنان با توجه به رشد بهای نفت و افزایش تقاضا در چین بازار فلزات پایه به ویژه مس می‌تواند افزایش بیشتری را نسبت به قیمت‌های کنونی تجربه کند. از سوی دیگر گروهی از برنامه‌ریزان اقتصادی پیش‌بینی کردند، میزان واردات مس در برخی کشورها برای تامین نیاز صنایع داخلی، تا سال ۲۰۱۷ میلادی، ۹۰ درصد افزایش یابد. برهمین اساس طی پیش‌بینی‌هایی که برنامه‌ریزان اقتصادی کشوری مانند هند انجام داده بودند، تولیدات معدنی مس این کشور در سطح پایینی قرار دارد و این وضع تا ۴ سال آینده هم ادامه خواهد داشت و این موضوع می‌تواند قیمت این فلز سرخ را در بلند‌مدت مجددا به بیش از ۵ هزار دلار در هر تن برساند.

منبع : خبرگزاری دنیای اقتصاد